| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Resort pracy wyjaśnia wątpliwe regulacje w pakiecie antykryzysowym

Resort pracy wyjaśnia wątpliwe regulacje w pakiecie antykryzysowym

Niektóry przepisy pakietu antykryzysowego są niejasne i wymagają doprecyzowania. W przeciwnym wypadku mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zamiast wspierać przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej, utrudnią mu życie.

Od miesiąca obowiązuje ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 z późń. zm.). Ma ona na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy i stanowi kluczowy element działań antykryzysowych rządu.


Z nowych przepisów mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w przejściowych kłopotach finansowych oraz - w części dotyczącej organizacji czasu pracy - wszyscy przedsiębiorcy bez względu na sytuację finansową.


Ustawa umożliwia przedsiębiorcom wdrożenie elastyczniejszych form rozliczania i zarządzania czasem pracy. Wprowadza także instrumenty upowszechniające stosowanie zakładowego funduszu szkoleniowego oraz pozwalające na subsydiowanie miejsc pracy.


Konfederacja Pracodawców Polskich dostrzegła jednak w pakiecie antykryzysowym regulacje budzące wątpliwość i zwróciła się o ich interpretację do Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.


Jednym z takich problematycznych zagadnień jest to, czy przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych, który uzyskał zgodę pracownika na objęcie go przestojem ekonomicznym, będzie mógł wypłacić wynagrodzenie finansowane w części ze środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i pracodawcę, w kwocie wyższej niż wynagrodzenie minimalne w rozumieniu właściwych przepisów. Z brzmienia ustawy wynika, że taki pracownik ma otrzymywać wynagrodzenie tylko w wysokości płacy minimalnej.


Minister Jolanta Fedan podzieliła opinię KPP. Stwierdziła, że pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie wyższe, nie niższe jednak niż w wysokości płacy minimalnej.


Kolejną istotną kwestią jest interpretacja klauzuli ochronnej dotyczącej pracowników pobierających świadczenia (stypendia) oraz otrzymujących subsydiowane wynagrodzenie np. z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy. Według ustawy, warunkiem otrzymania dopłat do wynagrodzenia, jest zobowiązanie pracodawcy do nie zwalniania pracownika pobierającego świadczenie lub stypendium szkoleniowe w okresie pobierania świadczeń, po jego zakończeniu - jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze.


Również i w tym przypadku Ministerstwo podzieliło pogląd KPP uznając, że klauzula ochronna dotyczy tylko tych pracowników, którzy otrzymali dofinansowanie, a nie ogółu zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie pracowników. Zatem zakaz wypowiedzenia umowy o pracę, odnosi się wyłącznie do pracownika, który ma subsydiowane wynagrodzenie.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »