| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwykonawca otrzyma w terminie wynagrodzenie za roboty budowlane

Podwykonawca otrzyma w terminie wynagrodzenie za roboty budowlane

Przedsiębiorcy uczestniczący w procesie budowlanym będą mogli żądać od inwestora gwarancji zapłaty za roboty budowlane.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Przepisy nowelizacji wypełniają postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 26 listopada 2006 r. Powinny również usprawnić proces inwestycyjny związany z rozbudową infrastruktury na EURO 2012.


Nowe regulacje mają na celu eliminację procederu nieterminowego płacenia przez inwestorów i wykonawców generalnych za roboty budowlane wykonane przez podwykonawców. Są one korzystne przede wszystkim dla małych i średnich firm, które zwykle występują w roli podwykonawców i najbardziej odczuwają skutki upadłości i niewypłacalności inwestorów.


Rząd doprecyzował przepisy dotyczące udzielania gwarancji zapłaty za roboty budowlane.  Uczestnicy procesu budowlanego będą mogli żądać zabezpieczenia wierzytelności wynikającej z umowy o roboty budowlane. Zabezpieczeniem wierzytelności będzie w szczególności gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, akredytywa bankowa. Są to szeroko stosowane w obrocie gospodarczym formy zabezpieczeń.


Nowelizacja wprowadza zasadę równego ponoszenia kosztów zabezpieczenia przez inwestora i żądającego gwarancji zapłaty. Ponadto podwykonawca będzie mógł żądać gwarancji od inwestora na każdym etapie procesu budowlanego. Zabezpieczy to interesy żądającego gwarancji w przypadku, gdy pojawią się wątpliwości co do kondycji finansowej inwestora w trakcie realizacji robót budowlanych.


Umowy gwarancji zapłaty będą mogły zawierać wszystkie podmioty uczestniczące w procesie budowlanym. Będzie też możliwe odstąpienie podwykonawcy od umowy, z winy inwestora, w przypadku niepodpisania umowy gwarancji zapłaty w wyznaczonym terminie, nie krótszym jednak niż 30 dni.


Proponowane zmiany znacznie poprawią sytuację małych i średnich firm, występujących jako podwykonawcy, narażonych często na utratę płynności finansowej w związku z nieterminowymi płatnościami przez inwestorów za wykonane roboty budowlane.


Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK