| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwykonawca otrzyma w terminie wynagrodzenie za roboty budowlane

Podwykonawca otrzyma w terminie wynagrodzenie za roboty budowlane

Przedsiębiorcy uczestniczący w procesie budowlanym będą mogli żądać od inwestora gwarancji zapłaty za roboty budowlane.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Przepisy nowelizacji wypełniają postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 26 listopada 2006 r. Powinny również usprawnić proces inwestycyjny związany z rozbudową infrastruktury na EURO 2012.


Nowe regulacje mają na celu eliminację procederu nieterminowego płacenia przez inwestorów i wykonawców generalnych za roboty budowlane wykonane przez podwykonawców. Są one korzystne przede wszystkim dla małych i średnich firm, które zwykle występują w roli podwykonawców i najbardziej odczuwają skutki upadłości i niewypłacalności inwestorów.


Rząd doprecyzował przepisy dotyczące udzielania gwarancji zapłaty za roboty budowlane.  Uczestnicy procesu budowlanego będą mogli żądać zabezpieczenia wierzytelności wynikającej z umowy o roboty budowlane. Zabezpieczeniem wierzytelności będzie w szczególności gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, akredytywa bankowa. Są to szeroko stosowane w obrocie gospodarczym formy zabezpieczeń.


Nowelizacja wprowadza zasadę równego ponoszenia kosztów zabezpieczenia przez inwestora i żądającego gwarancji zapłaty. Ponadto podwykonawca będzie mógł żądać gwarancji od inwestora na każdym etapie procesu budowlanego. Zabezpieczy to interesy żądającego gwarancji w przypadku, gdy pojawią się wątpliwości co do kondycji finansowej inwestora w trakcie realizacji robót budowlanych.


Umowy gwarancji zapłaty będą mogły zawierać wszystkie podmioty uczestniczące w procesie budowlanym. Będzie też możliwe odstąpienie podwykonawcy od umowy, z winy inwestora, w przypadku niepodpisania umowy gwarancji zapłaty w wyznaczonym terminie, nie krótszym jednak niż 30 dni.


Proponowane zmiany znacznie poprawią sytuację małych i średnich firm, występujących jako podwykonawcy, narażonych często na utratę płynności finansowej w związku z nieterminowymi płatnościami przez inwestorów za wykonane roboty budowlane.


Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK