| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy dowiedzą się jak kontrolować zwolnienia lekarskie

Przedsiębiorcy dowiedzą się jak kontrolować zwolnienia lekarskie

Pracodawcy mogą korzystać z organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych bezpłatnych szkoleń w zakresie kontroli zwolnień lekarskich przedkładanych przez pracowników.

W związku z wyraźnym wzrostem liczby dni absencji chorobowej i kwoty wypłaconych zasiłków chorobowych w I półroczu 2009 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2008 r., ZUS podjął specjalne działania mające na celu weryfikację zwolnień lekarskich. Od 1 sierpnia trwa realizacja programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Jednym z jego elementów są organizowane w całym kraju przez ZUS szkolenia.


Szkolenia poświęcone są prawom pracodawców w zakresie kontroli zwolnień lekarskich. Mogą z nich korzystać przedstawiciele mniejszych i większych zakładów pracy, prywatni przedsiębiorcy oraz pracownicy działów kadr, czy księgowości. Harmonogram szkoleń można znaleźć w Kalendarium ZUS.


Najczęściej zadawane przez uczestników pytania dotyczą głównie sposobów przeprowadzania kontroli przez pracodawcę w zakresie prawidłowości wykorzystywania zwolnienia, badania chorego przez lekarza orzecznika i zasadności wydania zwolnienia oraz sposobu wyboru i weryfikacji zwolnień do kontroli.


Nie wszyscy pracodawcy znają do końca swoje uprawnienia, nie wiedzą kiedy, w jakim zakresie mogą i czy w ogóle mogą kontrolować pracownika przebywającego na zwolnieniu, a także to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do interpretacji wyników kontroli mogą skorzystać z prawa wystąpienia do ZUS o pomoc i wydanie stosownej decyzji. Właśnie dla nich organizujemy te szkolenia - mówi Paweł Kaleta, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Kielcach.  

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/ZUS

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »