| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Województwa utrudniają firmom dostęp do kredytów

Województwa utrudniają firmom dostęp do kredytów

Wojewódzcy urzędnicy nie chcą stosować cesji unijnej dotacji jako zabezpieczenia pomostowych kredytów bankowych. W ten sposób utrudniają firmom dostęp do środków na inwestycje.


Niektóre województwa utrudniają firmom, zainteresowanym uzyskaniem unijnych dotacji, dostęp do pomostowych kredytów bankowych. Chodzi o możliwość korzystania z cesji dotacji jako zabezpieczenia pożyczonych pieniędzy.

- Nie miałem żadnego twardego zabezpieczenia na kredyt i bank zaproponował mi cesję praw do dotacji. Jednak urzędnicy stwierdzili, że to rozwiązanie jest nielegalne. Z tego powodu musiałem zrezygnować z unijnych pieniędzy - opowiada GP jeden z mazowieckich przedsiębiorców.

Podobne problemy sygnalizują także firmy w co najmniej pięciu innych województwach (łódzkie, podkarpackie, podlaskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie). Także tam firmy mają problemy z uzyskaniem zgody na cesję dotacji na rzecz banków.

Działania regionów dziwią Aleksandrę Kwiatkowską, wicedyrektora Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

- Stosowaliśmy cesję dla dotacji regionalnych w latach 2004-2006 i jest ona legalna. Gdyby któreś z województw zapytało nas o opinię na temat jej stosowania, odpowiedzielibyśmy, że z naszego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań - mówi wicedyrektor.

Dodaje, że MRR nie może narzucać województwom reguł wdrażania funduszy unijnych, bo każde z nich samodzielnie zarządza swoim regionalnym programem operacyjnym.

Cesję dopuszcza także główne źródło unijnego wsparcia dla firm - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

- W przypadku finansowania inwestycji kredytem bankowym zabezpieczeniem może być cesja wierzytelności - mówi GP Dorota Jarocka z PARP.

Aleksander Lewicki ze Związku Banków Polski mówi, że banki od trzech lat walczą o jak najszersze stosowanie cesji przy unijnych dotacjach.

- Ustanowienie cesji jako formy zabezpieczenia kredytów pomostowych przyczynia się do obniżenia ryzyka kredytowego, a więc także obniżenia kosztów kredytu - podkreśla Aleksander Lewicki.

Według niego dodatkowo udział banku w procesie inwestycyjnym zwiększa bezpieczeństwo projektu, co powinno interesować urzędy. Wpływa to bowiem na obniżenie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości przy dotacji.

Szansą dla przedsiębiorców jest informowanie władz regionów o przyczynach problemów z uzyskaniem kredytów na unijne inwestycje. Z naszych informacji wynika, że pod wpływem nacisków ze strony firm i banków na stosowanie cesji w ubiegłym tygodniu zgodziło się województwo mazowieckie i zachodniopomorskie.

CESJA WIERZYTELNOŚCI

Cesję jako zabezpieczenie kredytu bankowego dopuszcza art. 509 kodeksu cywilnego. Zabezpieczeniem są wierzytelności, które kredytobiorca ma u innych podmiotów. W przypadku funduszy unijnych będzie to przyrzeczona w umowie o dofinansowanie dotacja ze środków UE. Spłacenie kredytu przez przedsiębiorcę polega na przekazaniu bankowi przez urząd dotacji.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK