| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polisy przy kredycie kupieckim dużo droższe i z gorszą ochroną

Polisy przy kredycie kupieckim dużo droższe i z gorszą ochroną

Na skutek problemów w gospodarce polisy kredytu kupieckiego zdrożały co najmniej o 20 proc. Firmom coraz trudniej dostać taką polisę, a jeśli dotychczasowy ubezpieczyciel odmówi, inny raczej nie przejmie takiego klienta. Dużo gorsze są warunki oferowanych ubezpieczeń i trudno wynegocjować ich zmianę.


O 25-30 proc. wzrosły przychody ze składek ubezpieczycieli kredytu kupieckiego, którzy raportują do naszego nadzoru, czyli Euler Hermes i KUKE. Ale równocześnie dwu-, trzykrotnie wzrosły też wypłaty odszkodowań. Dwie pozostałe firmy specjalizujące się w takich polisach, działające u nas jako odziały unijnych spółek, czyli Coface i Atradius, wyników nie podają. Wzrost składek to efekt większego zainteresowania polisami, ale też niestety i stawek. Większe wypłaty to oczywiście efekt spowolnienia gospodarczego.

- Wzrost zainteresowania ubezpieczeniem należności odnotowujemy od kilkunastu miesięcy, czyli od pojawienia się symptomów kryzysu również w Polsce - mówi Bogdan Wiesiołek, dyrektor handlowy w Euler Hermes.

KUKE podaje, że w I półroczu ma ponad 60 proc. więcej wniosków o ubezpieczenie niż rok temu. Nie da się jednak ukryć, że poszukujący polis płacą coraz więcej.

- Wzrost stawek ubezpieczeniowych podyktowany jest obecną oceną sytuacji gospodarczej, w tym m.in. zatorami płatniczymi oraz wzrostem liczby upadłości przedsiębiorstw w kraju i za granicą - mówi Bogdan Wiesiołek.

Ubezpieczyciele niechętnie mówią o tym, o ile trzeba płacić więcej. Najlepiej wiedzą to brokerzy.

- Stawki poszły w górę od minimum 20 proc. do nawet wielokrotności w porównaniu z okresem sprzed kryzysu - mówi Maciej Kalbus, z firmy brokerskiej Marsh.

Inni brokerzy podają jeszcze wyższe stawki.

- Stawki wzrosły przeciętnie przynajmniej o 50 proc., a w niektórych przypadkach nawet 150 proc. - mówi Józef Karpiński z firmy brokerskiej Nord Partner.

Do tej pory stawki dla dużych firm wynosiły 0,05-0,1 proc. ubezpieczanego obrotu, a dla mniejszych od 0,2 proc. do 0,45 proc.

- Negocjacje dla średnich i dużych firm, nawet tych, które nie miały jeszcze polisy, przebiegają podobnie jak w poprzednich latach z zastrzeżeniem, że koszt ubezpieczenia będzie wyższy - mówi Maciej Kalbus.

Większy problem z uzyskaniem ochrony mają firmy, które już zanotowały szkody, tzn. ich kontrahenci na czas nie uregulowali faktur. Dokładniejsze jest też prześwietlanie klientów.

- Każdy złożony wniosek o ubezpieczenie rozpatrujemy po skonfrontowaniu pozycji zarówno wnioskodawcy, jak i jego dłużników z analizą branży oraz po dokładnym zbadaniu historii płatniczej, szczególnie tej najnowszej. Zawsze również na etapie składania oferty badamy możliwości określania limitów kredytowych dla najważniejszych dłużników wnioskodawcy - mówi Elwira Ostrowska-Graczyk, dyrektor Biura Ubezpieczeń Finansowych PZU.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK