| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przepisy nakładają tysiące obowiązków informacyjnych na firmy

Przepisy nakładają tysiące obowiązków informacyjnych na firmy

Przedsiębiorcy w Polsce borykają się na co dzień ze zjawiskiem biurokracji. Skomplikowane i niezrozumiałe przepisy nie sprzyjają podejmowaniu działalności gospodarczej. Na firmy nakładane są nadmierne obowiązki informacyjne i związane z nimi koszty.

W związku z tym podejmowane są działania w zakresie uproszczenia i zracjonalizowania procesu legislacji oraz usystematyzowania istniejącego dorobku prawnego. Wszystkie te działania realizowane są pod hasłem ”Przedsiębiorca ma prawo” i są jednym z priorytetów strategicznych Ministerstwa Gospodarki ujętych pod nazwą - „Lepsze regulacje prawne”.


Głównym jego przesłaniem jest wdrożenie w Polsce rozwiązań, które zapewnią tworzenie i funkcjonowanie efektywnych, stabilnych i przejrzystych regulacji gospodarczych. Reforma Regulacji jest realizowana dwutorowo:

• poprzez usprawnienie procesu stanowienia nowego prawa,

• poprzez usprawnienie i uproszczenie istniejących regulacji gospodarczych.


Pierwszym etapem pomiaru obciążeń administracyjnych w ramach Reformy Regulacji jest kompleksowa identyfikacja obowiązków informacyjnych (OI) nałożonych na przedsiębiorców przez przepisy prawa gospodarczego. MG ustaliło istnienie prawie 6200  takich obowiązków w 482 aktach prawnych.


Z badania wynika, że każdy OI wymaga od przedsiębiorcy przedstawienia różnego rodzaju informacji lub danych na temat jego firmy. Należy go wykonać w oparciu o liczne przepisy prawne oraz katalog czynności niezbędnych do wykonania takiego obowiązku. Przykładem OI może być wymóg składania wniosku lub ubiegania się o zezwolenie.


Najważniejszym celem przeprowadzonego przez MG pomiaru jest redukcja obciążeń administracyjnych. Następnym etapem reformy będzie oszacowanie kosztów, ponoszonych przez przedsiębiorców, przy wykonywaniu zidentyfikowanych obowiązków informacyjnych.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/mg.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK