| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zaliczki na dotacje: zabezpieczenia sfinansuje UE

Zaliczki na dotacje: zabezpieczenia sfinansuje UE

Dobra wiadomość dla beneficjentów dotacji na inwestycje. W tym tygodniu wchodzą w życie przepisy, które spowodują, że UE zapłaci za zabezpieczenie zaliczki.


Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wprowadza kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy dostali unijne dotacje i chcą wcześniej uzyskać pieniądze na inwestycje w postaci zaliczek. Jeszcze w tym tygodniu wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia o udzielaniu pomocy dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka. Zakłada ona, że koszty uzyskania obowiązkowych przy zaliczkach zabezpieczeń pokryje Unia Europejska.

Mimo że zaliczki są dostępne od początku roku, to na razie tylko ok. 10-20 proc. przedsiębiorców jest nimi zainteresowanych. To mało, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że szybszy transfer unijnych pieniędzy do firm w obliczu ich problemów z uzyskaniem kredytów bankowych miał być remedium na spowolnienie gospodarcze. Sami przedsiębiorcy wskazują, że to drogie zabezpieczenia (mogą kosztować nawet kilka procent dotacji) są główną barierą w korzystaniu z zaliczek.

Nowela zakłada, że cena zabezpieczenia zostanie włączona do tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków, które zostaną mu zrefundowane przez UE. Dodatkowo koszt zabezpieczeń zostanie firmie zwrócony w 100 proc., a w 40-70 proc., jak to ma miejsce w przypadku wydatków inwestycyjnych. Jest to możliwe dzięki temu, że dotacja na zabezpieczenie będzie pomocą publiczną de minimis.

- Każda zmiana przepisów, która ułatwia dostęp do unijnych zaliczek, to dla przedsiębiorców dobra informacja - ocenia Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert ds. funduszy unijnych Krajowej Izby Gospodarczej.

Dodaje, że kryzys spowodował gwałtowny wzrost marż na produkty finansowe, wskutek tego takie instrumenty, jak np. gwarancja bankowa, są o wiele droższe niż w ubiegłym roku.

Dlatego też przedsiębiorcy zwracają uwagę, że ministerstwo ułatwia życie tylko tym firmom, które chcą skorzystać z zaliczek. Natomiast przedsiębiorcy, którzy będą finansować swoje inwestycje z pomostowych kredytów bankowych i muszą mieć pod nie zabezpieczenia, pomocy nie dostaną.

Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, tłumaczy, że ministerstwo zdecydowało się taką zmianę przepisów, bo nałożyło na firmy obowiązek przedstawiania zabezpieczeń przy zaliczkach.

- To wymóg prawny. Tymczasem od 2007 roku przedsiębiorcy nie muszą już obowiązkowo korzystać z kredytów bankowych, jeśli chcą sięgnąć po unijną dotację - podkreśla wiceminister.

Dodaje, że przedsiębiorcy, którzy nie chcą zaliczek, także skorzystają na zmianie przepisów. Muszą oni przedstawić zabezpieczenie dobrego wykonania umowy o przyznaniu dotacji, którego koszty zostaną pokryte z unijnych pieniędzy.

10 mln zł to próg, poniżej którego firma przy korzystaniu z zaliczki jako zabezpieczenie może przedstawić sam weksel in blanco

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK