| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcom ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Przedsiębiorcom ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zmianą przepisów o kredycie technologicznym, która ma zwiększyć jego atrakcyjność w kryzysie. Do tej pory do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęły cztery wnioski o udzielenie kredytu.


Od 1 lipca przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z kredyty technologicznego - nowego rodzaju wsparcia ze środków unijnych dla firm zainteresowanych zakupem nowości technologicznych. Jednak jak do tej pory nie ma zbyt dużo chętnych do skorzystania z tego instrumentu. Jak mówi Ewa Sawicka, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego, do tej pory wpłynęły zaledwie cztery wnioski o udzielenie kredytu.

Zdaniem przedsiębiorców i bankowców główną przeszkodą w upowszechnieniu się kredytu są reguły jego przyznawania. Chodzi o możliwość umorzenia części pożyczonych pieniędzy na inwestycje w ramach tzw. premii technologicznej. Niestety, skorzystanie z tej możliwości jest uzależnione od zrealizowania przez firmę założonych wcześniej, wysokich norm sprzedaży.

- To nowość wśród unijnych dotacji, która powoduje, że kredyt technologiczny jest mniej atrakcyjny niż dotacje inwestycyjne z programu Innowacyjna Gospodarka czy z regionalnych programów operacyjnych - uważa Tomasz Kierzkowski, dyrektor biura funduszy Unii Europejskiej w Banku Pekao.

Według Aleksandry Rutkowskiej z Raiffeisen Banku trudno jest powiązać wzrost sprzedaży z inwestycjami, które nie mają charakteru produkcyjnego, tylko unowocześniają organizację przedsiębiorstwa.

Do podobnych wniosków doszło Ministerstwo Gospodarki. Z jego szacunków wynika, że nawet 30 proc. z ponad 400 mln zł, które Bank Gospodarstwa Krajowego dostał z UE na kredyt technologiczny, może nie zostać rozdysponowane, ponieważ firmy w okresie kryzysu nie będą mogły uzyskać odpowiednio wysokiej sprzedaży. Dlatego resort pracuje nad nowelizacją ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która ma spowodować, że kredyt stanie się bardziej dostępny dla firm. Według Anny Russa, naczelnika wydziału przedsiębiorczości w MG, projekt ustawy ma trafić pod obrady rządu już w październiku.

- Chcielibyśmy, by nowelizacja weszła w życie od 1 stycznia 2010 r. - mówi Anna Russa.

Dodaje, że MG zastanawia się nad tym, by jej zapisy działały wstecz, czyli objęły wszystkie kredyty technologiczne udzielone w tym roku. Jednak na razie jest to propozycja, która musi zostać uzgodniona z innymi ministerstwami.

- Takie rozwiązanie ułatwiłoby życie zarówno przedsiębiorcom, jak i bankom, które zdecydowały się wprowadzić kredyt do swojej oferty - podkreśla Aleksandra Rutkowska.

JAK DOSTAĆ KREDYT TECHNOLOGICZNY

Kredyt technologiczny to środki dla małych i średnich firm na zakup i wdrożenie nowych technologii. Jego atutem w porównaniu z komercyjnymi kredytami inwestycyjnymi jest możliwość umorzenia części wierzytelności w ramach przyznawanej przez BGK premii technologicznej. W ten sposób firma może dostać nawet 4 mln zł. Przedsiębiorcy ubiegają się o kredyt w bankach komercyjnych (obecnie jest ich 10: Bank BPH, BRE Bank, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, PKO BP, Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski, Bank Ochrony Środowiska, Bank Handlowy i Gospodarczy Bank Wielkopolski), ale decyzja o jego przyznaniu zapada w BGK.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK