| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ostatnia szansa dla firm na dotacje na zieloną energię

Ostatnia szansa dla firm na dotacje na zieloną energię

Instytut Paliw i Energetyki Odnawialnej chce do końca roku przeprowadzić ostatni konkurs na unijne dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii. Jego budżet to ok. 550 mln zł.


W tym roku skończą się unijne dotacje na odnawialne źródła energii - wynika z deklaracji Instytutu Paliw i Energetyki Odnawialnej, który odpowiedzialny jest za rozdysponowanie unijnego wsparcia na ten cel. Do końca tego roku instytut chcę przeprowadzić ostatni nabór wniosków od przedsiębiorców. Jego dokładny termin nie został jeszcze ustalony, choć nieoficjalnie wiadomo, że konkurs ruszy w październiku.

Jak mówi GP Magdalena Mielczarska z IPiEO, do podziału będzie w nim ok. 40 proc. pieniędzy, które Polska dostała z UE na inwestycje w zieloną energię. To oznacza, że budżet ostatniego konkursu wyniesie ok. 550 mln zł.

To mniej niż w pierwszym w historii funduszy unijnych konkursie na projekty związane z OZE, który zakończył się w kwietniu. Wówczas przedsiębiorcy ubiegali się o 742 mln zł. Zainteresowanie tym konkursem było ogromne. Łącznie firmy zgłosiły projekty o wartości ponad 3,1 mld zł. Na początku września instytut planuje ogłosić wyniki tego naboru.

- Nie należy się spodziewać, by zainteresowanie w drugim konkursie było mniejsze. Szczególnie że część firm, które starały się o dotacje w pierwszym naborze, będzie wiedziała, że ich wnioski zostaną odrzucone i będzie ponownie ubiegała się o wsparcie - mówi Szymon Żółciński, menedżer w zespole doradztwa europejskiego w Accreo Taxand.

Według Magdaleny Mielczarskiej przedsiębiorcy, którzy wystartują w ostatnim konkursie o unijne dotacje na OZE, nie powinni spodziewać się dużych zmian w procedurze konkursowej.

- Możliwe są niewielkie zmiany w regulaminie konkursu, w tym również załącznikach oraz w kryteriach wyboru projektów - mówi przedstawicielka IPiEO.

Dodaje, że konkurs nadal będzie dwuetapowy. Najpierw odbędzie się preselekcja wniosków, a następnie ich ocena na podstawie pełnej dokumentacji przedstawionej przez przedsiębiorców.

IPiEO oprócz dotacji na odnawialne źródła energii dysponuje także wsparciem unijnym dla projektów związanych z produkcją biopaliw oraz modernizacją sieci energoelektrycznych. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą zdobyć pieniądze na inwestycje w zakłady produkujące instalacje OZE.

IPiEO to nie jedyne źródło pieniędzy na inwestycje w zieloną energię. W grudniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na preferencyjne kredyty na ten cel 0,5 mld zł. Jest to element rządowego pakietu antykryzysowego.

DOTACJE NA OZE

W ramach Działania 9.4 w programie Infrastruktura i Środowisko przedsiębiorcy mogą ubiegać się wsparcie na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych z instalacji wykorzystujących energię wody (w małych elektrowniach wodnych do 10 MW), biogazu i biomasy, wiatru, a także ciepła przy wykorzystaniu energii geotermalnej i słonecznej. Łączny budżet działania to 545 mln euro. Aby móc ubiegać się o dotacje, firma musi realizować projekt o wartości co najmniej 20 mln zł, a w przypadku wytwarzania energii elektrycznej z biomasy lub biogazu oraz w zakresie budowy lub rozbudowy małych elektrowni wodnych - 10 mln zł.

3,2 mld zł to łączna wartość unijnych dotacji, które Polska dostała na lata 2007-2013 na różnego typu projekty związane z zieloną energetyką

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK