| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w PIT obarczą firmy dodatkowymi kosztami

Zmiany w PIT obarczą firmy dodatkowymi kosztami

Pracodawcy zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami związanymi z wypełnianiem deklaracji oraz obliczaniem należnego podatku za swoich pracowników i to z uwzględnieniem specyficznych danych związanych z osobistą sytuacją podatnika.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan protestuje przeciwko proponowanej przez rząd nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma ona na celu zwolnienie pracujących na jednym etacie z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT i przerzucenie tego obowiązku na pracodawców. Zdaniem Lewiatana nie należy wprowadzać w życie regulacji, która zwalnia z obciążeń jedne grupy podatników kosztem innych.


W trudnych dla firm czasach kryzysu ekonomicznego potrzebne jest wsparcie przedsiębiorczości. Natomiast zaproponowane zmiany idą w zupełnie odwrotnym kierunku i zamiast obniżać koszty działalności gospodarczej, powodują ich podwyższenie.


PKPP Lewiatan uważa, że jeśli rząd pragnie uprościć rozliczanie podatków przez osoby fizyczne, powinien radykalnie uprościć system. Innym rozwiązaniem jest przerzucenie obciążeń na administrację i wyznaczenie urzędników, którzy będą za podatników wypełniali deklaracje podatkowe. Jest to jednak mało realne z uwagi na obecne kłopoty z budżetem.


Projekt zakłada także obciążenie płatnika odpowiedzialnością za prawidłowe rozliczenie ulg podatkowych przez podatnika. W obecnym stanie prawnym odpowiedzialność płatnika ogranicza się jedynie do prawidłowego uwzględnienia w rozliczeniu kwoty wynagrodzenia. Proponowane zmiany spowodują jeszcze większe skomplikowanie przepisów podatkowych.


Warto zaznaczyć, że propozycja została ogłoszona z pominięciem konsultacji społecznych. Założenia oraz projekt ustawy nie były przedstawione partnerom społecznym. PKPP Lewiatan już w pierwszej połowie roku, kiedy to pojawiła się wzmianka na temat tej propozycji przy okazji oceny Programu E-Podatki, wyrażała brak akceptacji dla takich rozwiązań.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK