| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS odda odsetki wpłacone przez przedsiębiorcze matki

ZUS odda odsetki wpłacone przez przedsiębiorcze matki

O kolejności zwracania odsetek zdecyduje miesiąc, dzień i godzina złożenia wniosku do ZUS przez osoby, które przebywały na urlopie wychowawczym i prowadziły własną firmę.


Osoby na etacie, które przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i prowadziły działalność gospodarczą, mogą składać wnioski o umorzenie nieopłaconych należności z tytułu składek od prowadzonego biznesu. Te osoby, które korzystały z urlopu wychowawczego, będą mogły składać wnioski o umorzenie tylko odsetek. Natomiast ci, którzy przebywali na macierzyńskim, będą mogli złożyć wniosek o umorzenie i zwrot opłaconych składek i odsetek (a tylko odsetek w przypadku osób na wychowawczym).

Chodzi o składki niezapłacone (lub zapłacone) od 1 stycznia 1999 r. do końca sierpnia 2009 r.

Umorzenie opłaconych składek (zarówno dla osób na urlopie macierzyńskim, jak i wychowawczym) nie będzie możliwe za okres, który został uwzględniony przy ustalaniu prawa do wypłaconych z ubezpieczenia świadczeń, np. w przypadku pobrania zasiłku chorobowego.

Matki przebywające na macierzyńskim mogą otrzymać zapłacone składki i odsetki. Jeśli obecnie prowadzą działalność, to zostaną one zaliczone im na poczet zaległych, bieżących i przyszłych płatności. Osoby na urlopie wychowawczym mogą otrzymać tylko odsetki.

- Najwcześniej od 1 września płatnicy składek będą mogli otrzymać wzór wniosku w swoim inspektoracie lub oddziale - mówi Anna Staszyńska, wicedyrektor Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS.

Dodaje, że wystarczy, żeby płatnicy (z reguły są to osoby, które prowadziły działalność, ale może to być firma, w której byli wspólnikami, np. spółka jawna czy komandytowa) złożą jeden wniosek, nawet jeśli będą ubiegać się zarówno o umorzenie składek za okres przebywania osoby ubezpieczonej na urlopie macierzyńskim, jak i wychowawczym.

Zainteresowani mają rok na złożenie wniosku do swojego inspektoratu lub oddziału ZUS. Termin liczy się od 1 września 2009 r. do końca sierpnia 2010 r. Zakład rozpatrzy każdy wniosek, który zostanie dostarczony w tym terminie.

- W przypadku wniosków, które wpłynęły lub wpłyną przed 1 września 2009 r. i będą wskazywały już na nowe przepisy, wszczęcie postępowania nastąpi z dniem 1 września bieżącego roku - mówi Anna Staszyńska.

Znane są już zasady dotyczące kolejności dokonywania zwrotów. Osoby na macierzyńskim otrzymają go w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji o umorzeniu i ustaleniu należności do zwrotu. Zasada ta wynika z przepisów ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). O kolejności dokonywania zwrotów opłaconych odsetek za osoby, które przebywały na urlopach wychowawczych, będzie natomiast decydowała kolejność złożenia wniosku. Zadecyduje miesiąc, dzień i godzina doręczenia wniosku do ZUS. Może zdarzyć się, że kilka wniosków zostanie złożonych o tej samej godzinie.

- Wtedy o kolejności dokonywania zwrotów będzie decydowała kolejność alfabetyczna płatników - mówi Anna Staszyńska.

Termin zwrotu odsetek zaczyna biec od 1 stycznia 2010 r., a skończy się w grudniu 2014 r.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »