| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe dokumenty w aktach osobowych pracowników

Nowe dokumenty w aktach osobowych pracowników

Od 5 sierpnia 2009 r. obowiązują zmiany w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej. W wyniku nowelizacji zmieniono wykaz dokumentów, jakie trzeba przechowywać w aktach osobowych pracowników.


Zmiana przepisów w zakresie dokumentacji pracowniczej dostosowuje wykaz dokumentów przechowywanych w aktach osobowych do wprowadzonych w ostatnim czasie zmian przepisów. W wyniku nowelizacji wprowadzono obowiązek przechowywania w części B akt osobowych pracowników:

• dokumentów dotyczących wykonywania pracy w formie telepracy (np. wniosek o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy, pisemną zgodę pracownika na przeprowadzenie przez pracodawcę kontroli wykonywania przez niego telepracy),

• pism dotyczących udzielania pracownikom dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego.

Dotychczas nie istniał obowiązek przechowywania tych dokumentów w aktach osobowych, ponieważ ww. dokumenty wiążą się z nowymi regulacjami wprowadzonymi w prawie pracy. Od 1 stycznia 2010 r. pracownicy będą mogli korzystać z dodatkowych urlopów macierzyńskich i urlopu ojcowskiego. Natomiast od 16 października 2007 r. uregulowano w przepisach wykonywanie pracy w formie telepracy.

W wyniku nowelizacji zlikwidowano natomiast obowiązek przechowywania w aktach osobowych kopii zawiadomienia urzędu pracy o zatrudnieniu pracownika zarejestrowanego wcześniej jako bezrobotny. Zmiana ta jest efektem uchylenia od 1 lutego br. obowiązku powiadomienia przez pracodawcę urzędu pracy o zatrudnieniu pracownika będącego wcześniej bezrobotnym. Na skutek tej zmiany przepisów zmianie uległ również wzór kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Pracodawca nie musi już wymagać, aby osoba starająca się o pracę podawała w nim informację o pozostawaniu lub nie w rejestrze bezrobotnych.

• rozporządzenie z 10 lipca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 115, poz. 971).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK