| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Matki mają rok na złożenie wniosku o umorzenie składek

Matki mają rok na złożenie wniosku o umorzenie składek

Osoby na etacie, które przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, mogą od 1 września 2009 r. składać wnioski o umorzenie składek.


Po 1 września 2009 r. osoba zatrudniona na etacie, która rozpocznie działalność gospodarczą i będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, nie będzie musiała płacić składek z tytułu prowadzonej firmy (może to robić dobrowolnie). Ten sam przepis dotyczy kobiet przebywających na urlopie wychowawczym.

- Warunkiem jest jednak, żeby prowadzący działalność ją zawiesił - mówi Agata Wiśniewska dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów w centrali ZUS.

Takie rozwiązania zawiera ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Wejdzie ona w życie od 1 września 2009 r.

Oprócz tego, że nie będzie obowiązku opłacania składek, ustawa przewiduje też ich umorzenie i zwrot za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.

Umorzenie będzie możliwe wyłącznie na wniosek osoby, która prowadziła działalność, lub firmy, w której była wspólnikiem (na przykład spółka jawna czy komandytowa). Zainteresowani mogą złożyć wniosek w ciągu roku, licząc od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Można go napisać samemu i złożyć osobiście w swoim oddziale czy inspektoracie ZUS albo przesłać pocztą.

- Przygotowujemy wzór wniosku - mówi Agata Wiśniewska.

Trzeba jednak pamiętać, że umorzenie nie będzie możliwe, jeśli dana osoba opłacała składki, ale z tego tytułu skorzystała ze świadczeń z ubezpieczenia - np. z zasiłku chorobowego.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK