| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biurokracja utrudni firmom uzyskanie pomocy

Biurokracja utrudni firmom uzyskanie pomocy

Resort pracy przedstawił projekty rozporządzeń do ustawy antykryzysowej zawierające szereg trudnych do spełnienia wymogów biurokratycznych. Może to znacznie utrudnić przedsiębiorcom skorzystanie z pomocy w czasie spowolnienia gospodarczego.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło dwa projekty rozporządzeń do ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Zdaniem Business Centre Club projektowane przepisy utrudnią przedsiębiorcom skorzystanie z pomocy w czasie kryzysu.


Pierwsze z rozporządzeń w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń, studiów podyplomowych i składek na ubezpieczenia społeczne precyzuje zarówno listę dokumentów koniecznych do złożenia wniosku, jak i obligatoryjne elementy umowy zawieranej przez starostę z przedsiębiorcą. Projekt zawiera ponadto wymóg informowania starosty w trybie siedmiodniowym o wszelkich odstępstwach w wykonaniu umowy.


Zdaniem BCC niezrozumiały jest zapis dotyczący obowiązku dostarczania przez przedsiębiorcę sprawozdań finansowych pozwalających ocenić sytuację finansową firmy. Starosta nie powinien dokonywać takiej oceny, skoro wynika ona z zaświadczenia o pozostawaniu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, dołączanego do wniosku o dofinansowanie i wydawanego przez organ określony ustawą.


Wątpliwości budzi również projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzorów wniosku, zaświadczenia i wykazu pracowników oraz szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Opisuje on zawartość wniosku, z jakim może wystąpić przedsiębiorca, by uznano go za pozostającego w przejściowych trudnościach finansowych. Zdaniem BCC wymogi biurokratyczne dotyczące okresu po uzyskaniu zaświadczenia i realizacji pomocy publicznej są niewspółmierne do skali pomocy.


Jeśli rozporządzenia wejdą w życie w zaproponowanym kształcie może okazać się, że dobre intencje ustawodawcy zostaną zniweczone przez biurokrację. Przedsiębiorcy nie będą w stanie sprostać stawianym wymogom i nastąpi zahamowanie rozwoju firm.

mojafirma.infor.pl/BCC

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK