| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Lepsze perspektywy dla polskiego eksportu

Lepsze perspektywy dla polskiego eksportu

Poprawiają się prognozy dla polskiego eksportu – twierdzą eksperci. Ale część eksporterów twierdzi, że szans na zwiększenie sprzedaży za granicę nie widać.


Perspektywy zbytu dla polskich eksporterów poprawiły się II kwartał z rzędu - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Choć słaby popyt zagraniczny, wynikający z ogólnoświatowego kryzysu, wciąż jest decydującym czynnikiem ograniczającym eksport, to sprzedaży polskich towarów za granicę sprzyja słaby złoty - twierdzą eksperci NBP.

Ich zdaniem najwięcej powodów do optymizmu mają producenci wyrobów chemicznych, mebli oraz drewna.

- Notujemy wzrost eksportu średnio o 10 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - potwierdza Ewa Węgrzyn z Fakro, producenta okien dachowych.

Jak podkreśla, firma umacnia pozycję na rynkach zagranicznych, na które idzie 70 proc. produkcji. Fakro spodziewa się wzrostu przychodów ze sprzedaży o 12 proc.

- W tym roku powinny przekroczyć 1 mld zł - dodaje Ewa Węgrzyn.

Zła sytuacja gospodarcza w Europie Zachodniej spowodowała, że ludzie przestali kupować wyposażenie wnętrz.

- Było wiele bankructw producentów mebli w Europie Zachodniej. Teraz handel poszukuje nowych dostawców, lokując swoje zamówienia w Polsce, która przy obecnych kursach walutowych jest bardzo konkurencyjna - twierdzi Tomasz Walczak z firmy Meble Vox.

Odbiorców za granicą pozyskują również firmy chemiczne.

- Mamy w tego roku podpisać kontrakty w Rosji i na Ukrainie - mówi Olga Wojciechowska, dyrektor w Polychem Systems, produkującej kleje poliuretanowe i pianki montażowe.

Na brak zagranicznego zainteresowania nie narzekają Lasy Państwowe. Zwiększyły o 30 proc. ilość drewna sprzedawanego w tym roku na przetargach. W I półroczu głównie firmy niemieckie i austriackie kupiły w Polsce tyle drewna, ile w całym 2008 roku.

Eksperci NBP twierdzą, że krajowi producenci, wobec kryzysu u dotychczasowych dostawców, szukają nowych rynków zbytu. Firma Vox sprzedała w tym roku meble odbiorcom w Chinach, Dubaju i Indonezji. Firmy z branży chemicznej, produkujące m.in. chemię budowlaną, nawozy i chemikalia, też nastawiają się na poszukiwanie odbiorców za granicą. Nowy zarząd Zakładów Chemicznych w Policach widzi w zwiększeniu sprzedaży zagranicznej szansę na wyprowadzenie zakładu ze złej sytuacji finansowej.

- Trzeba szybko ożywić eksport, który jest obecnie na poziomie 10 proc. ogółu sprzedaży. Do końca roku chcemy go potroić. Celujemy szczególnie w rynki europejskie, ale nasze dotychczasowe, odległe miejsca zbytu, np. w Ameryce Południowej, też chcemy utrzymać - wyjaśnia Bogusław Kokotowski, wiceprezes spółki.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »