| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy poczekają na poręczenia i gwarancje

Małe firmy poczekają na poręczenia i gwarancje

Mikro i małe firmy na możliwość skorzystania z poręczeń i gwarancji w nowym systemie będą musiały jeszcze poczekać. Barierą jest bowiem procedura oceny ryzyka w BGK i system tworzenia rezerw z tym związanych.

Poręczenia i gwarancje stanowią dla MSP ważne źródło finansowania zewnętrznego. Umożliwiają one firmom, nieposiadającym wystarczających zabezpieczeń, dostęp do kredytów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w okresie osłabienia gospodarczego i kryzysu na rynkach finansowych. Dlatego cieszy fakt podpisania w ubiegłym tygodniu umów przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) z bankami komercyjnymi, mających na celu uruchomienie udzielania poręczeń i gwarancji małym i średnim firmom według nowych, bardziej przyjaznych zasad.


Jednakże PKPP Lewiatan dostrzega pewne zagrożenia, które mogą spowodować, że pomimo dużego zapotrzebowania na poręczenia i gwarancje ze strony MSP, realnych transakcji będzie niewiele. Wskazuje, że:

• poręczenia i gwarancje mają obejmować maksimum 80% wartości kredytu, a to zdecydowanie za mało jeżeli mikro, mała, czy średnia firma nie ma wystarczających majątkowych zabezpieczeń;

• koszt poręczeń - 2% wartości kredytu plus koszty udzielenia poręczenia - jest bardzo wysoki jak na możliwości finansowe MSP, a ponadto koszt ten ma być pokrywany przez firmę z góry;

• aplikowaniu o poręczenie i gwarancję będzie towarzyszyła rozbudowana sprawozdawczość, czego małe i średnie firmy bardzo się obawiają i czego nie lubią.


Ponadto podpisane ostatnio przez BGK z bankami komercyjnymi umowy dotyczą jedynie poręczeń indywidualnych, z których będą mogły korzystać tylko firmy średnie. Natomiast poręczeń dla małych i mikro firm, które miały być objęte poręczeniami portfelowymi, podpisane umowy nie zawierają. Dlatego firmy te będą musiały na skorzystanie z poręczeń i gwarancji jeszcze poczekać. Barierą w tym zakresie jest procedura oceny ryzyka w BGK i system tworzenia rezerw z tym związanych, którego jeszcze nie ma, a wymogi postawione przez Ministerstwo Finansów są bardzo wygórowane.


Zatem formalnie tylko średnie firmy zyskały możliwość skorzystania z poręczeń i gwarancji. Ale i w ich przypadku niewiadomo, czy ze względu na  stawiane im wymagania, będą mogły w rzeczywistości skorzystać z tego instrumentu.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

reklama

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »