| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy poczekają na poręczenia i gwarancje

Małe firmy poczekają na poręczenia i gwarancje

Mikro i małe firmy na możliwość skorzystania z poręczeń i gwarancji w nowym systemie będą musiały jeszcze poczekać. Barierą jest bowiem procedura oceny ryzyka w BGK i system tworzenia rezerw z tym związanych.

Poręczenia i gwarancje stanowią dla MSP ważne źródło finansowania zewnętrznego. Umożliwiają one firmom, nieposiadającym wystarczających zabezpieczeń, dostęp do kredytów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w okresie osłabienia gospodarczego i kryzysu na rynkach finansowych. Dlatego cieszy fakt podpisania w ubiegłym tygodniu umów przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) z bankami komercyjnymi, mających na celu uruchomienie udzielania poręczeń i gwarancji małym i średnim firmom według nowych, bardziej przyjaznych zasad.


Jednakże PKPP Lewiatan dostrzega pewne zagrożenia, które mogą spowodować, że pomimo dużego zapotrzebowania na poręczenia i gwarancje ze strony MSP, realnych transakcji będzie niewiele. Wskazuje, że:

• poręczenia i gwarancje mają obejmować maksimum 80% wartości kredytu, a to zdecydowanie za mało jeżeli mikro, mała, czy średnia firma nie ma wystarczających majątkowych zabezpieczeń;

• koszt poręczeń - 2% wartości kredytu plus koszty udzielenia poręczenia - jest bardzo wysoki jak na możliwości finansowe MSP, a ponadto koszt ten ma być pokrywany przez firmę z góry;

• aplikowaniu o poręczenie i gwarancję będzie towarzyszyła rozbudowana sprawozdawczość, czego małe i średnie firmy bardzo się obawiają i czego nie lubią.


Ponadto podpisane ostatnio przez BGK z bankami komercyjnymi umowy dotyczą jedynie poręczeń indywidualnych, z których będą mogły korzystać tylko firmy średnie. Natomiast poręczeń dla małych i mikro firm, które miały być objęte poręczeniami portfelowymi, podpisane umowy nie zawierają. Dlatego firmy te będą musiały na skorzystanie z poręczeń i gwarancji jeszcze poczekać. Barierą w tym zakresie jest procedura oceny ryzyka w BGK i system tworzenia rezerw z tym związanych, którego jeszcze nie ma, a wymogi postawione przez Ministerstwo Finansów są bardzo wygórowane.


Zatem formalnie tylko średnie firmy zyskały możliwość skorzystania z poręczeń i gwarancji. Ale i w ich przypadku niewiadomo, czy ze względu na  stawiane im wymagania, będą mogły w rzeczywistości skorzystać z tego instrumentu.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK