| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmieni się miejsce opodatkowania usługi

Zmieni się miejsce opodatkowania usługi

Miejscem opodatkowania usługi będzie kraj, w którym siedzibę ma firma te usługi nabywająca. Takie rozwiązanie ułatwi przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do nowych dyrektyw unijnych, dotyczących przede wszystkim miejsca świadczenia usług.


Najistotniejsza zmiana zakłada, że usługi w transakcjach między podatnikami VAT będą opodatkowane w kraju, w którym siedzibę ma firma je nabywająca. Aktualnie usługi, z pewnymi wyjątkami, opodatkowane są w miejscu, w którym siedzibę ma firma świadcząca te usługi. Dzięki nowelizacji uproszczone zostanie działanie wspólnego systemu VAT.


Kolejna ważna zmiana dotyczy informacji podsumowujących, zawierających wykaz transakcji przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej. Do miesiąca skrócony zostanie okres, za który podatnicy mają obowiązek składać informacje podsumowujące. Ponadto będą one składane do 15, a nie jak dotychczas do 25 dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, w którym powstał obowiązek podatkowy.


Propozycje te mają usprawnić wymianę informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych oraz przyczynić się do zwalczania procederu uchylania się od opodatkowania.


Większość przepisów nowelizacji ustawy o VAT ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.

mojafirma.infor.pl/kprm.gov.pl

reklama

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »