| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KPP: zwiększenie deficytu jest konieczne

KPP: zwiększenie deficytu jest konieczne

Konfederacja Pracodawców Prywatnych uważa, że zwiększenie deficytu do poziomu 27 mld zł jest w obecnej sytuacji gospodarczej działaniem koniecznym. Negatywnie ocenia jednak zamiar finansowania go poprzez zwiększenie dywidend ze spółek Skarbu Państwa.

We wtorek w Sejmie toczy się dyskusja nad projektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej.

Według KPP wypłata dywidend zapewni dodatkowe wpływy do budżetu, ale w perspektywie kilkuletniej gospodarka "dużo straci na tej operacji". "Zwiększony pobór dywidendy oznacza bowiem w praktyce brak środków na inwestycje, a zatem także na rozwój. Bez nowych przedsięwzięć firmom coraz trudniej będzie funkcjonować" - uważa prezydent Konfederacji Andrzej Malinowski.

KPP stoi na stanowisku, że nowelizując budżet należy także dokonać korekty wskaźników wzrostu wynagrodzeń (wskaźnik dotyczący przyrostu przeciętnego wynagrodzenia u przedsiębiorców został ustalony na poziomie 8 proc.).

"Do Konfederacji Pracodawców Polskich dochodzą sygnały, że opierając się na tym wskaźniku, związki zawodowe żądają podwyżek płac w przedsiębiorstwach w wymiarze, który jest niemożliwy do osiągnięcia w obecnej sytuacji gospodarczej. Jeżeli wskaźnik nie zostanie zmniejszony, straci na tym konkurencyjność naszej gospodarki" - czytamy w komunikacie KPP przesłanym PAP. W ocenie KPP, wskaźnik ten nie powinien wynosić więcej niż 3 proc.

Konfederacja uważa także, że sposobem na pozyskanie potrzebnych środków jest przyspieszenie prywatyzacji.

Za "dojrzałe posunięcie" organizacja uznaje sfinansowanie 1/3 zwiększonego deficytu z oszczędności po stronie rządu. "Niepokojące jest jednak, że po nowelizacji w budżecie nie pozostaną już praktycznie żadne rezerwy, które można by wykorzystać w sytuacji poważnego załamania w gospodarce" - czytamy w komunikacie KPP.

Za pozytywny sygnał Konfederacja uważa zapowiedź, że w tym roku nie dojdzie do podwyżki podatków.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK