| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KPP: zwiększenie deficytu jest konieczne

KPP: zwiększenie deficytu jest konieczne

Konfederacja Pracodawców Prywatnych uważa, że zwiększenie deficytu do poziomu 27 mld zł jest w obecnej sytuacji gospodarczej działaniem koniecznym. Negatywnie ocenia jednak zamiar finansowania go poprzez zwiększenie dywidend ze spółek Skarbu Państwa.

We wtorek w Sejmie toczy się dyskusja nad projektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej.

Według KPP wypłata dywidend zapewni dodatkowe wpływy do budżetu, ale w perspektywie kilkuletniej gospodarka "dużo straci na tej operacji". "Zwiększony pobór dywidendy oznacza bowiem w praktyce brak środków na inwestycje, a zatem także na rozwój. Bez nowych przedsięwzięć firmom coraz trudniej będzie funkcjonować" - uważa prezydent Konfederacji Andrzej Malinowski.

KPP stoi na stanowisku, że nowelizując budżet należy także dokonać korekty wskaźników wzrostu wynagrodzeń (wskaźnik dotyczący przyrostu przeciętnego wynagrodzenia u przedsiębiorców został ustalony na poziomie 8 proc.).

"Do Konfederacji Pracodawców Polskich dochodzą sygnały, że opierając się na tym wskaźniku, związki zawodowe żądają podwyżek płac w przedsiębiorstwach w wymiarze, który jest niemożliwy do osiągnięcia w obecnej sytuacji gospodarczej. Jeżeli wskaźnik nie zostanie zmniejszony, straci na tym konkurencyjność naszej gospodarki" - czytamy w komunikacie KPP przesłanym PAP. W ocenie KPP, wskaźnik ten nie powinien wynosić więcej niż 3 proc.

Konfederacja uważa także, że sposobem na pozyskanie potrzebnych środków jest przyspieszenie prywatyzacji.

Za "dojrzałe posunięcie" organizacja uznaje sfinansowanie 1/3 zwiększonego deficytu z oszczędności po stronie rządu. "Niepokojące jest jednak, że po nowelizacji w budżecie nie pozostaną już praktycznie żadne rezerwy, które można by wykorzystać w sytuacji poważnego załamania w gospodarce" - czytamy w komunikacie KPP.

Za pozytywny sygnał Konfederacja uważa zapowiedź, że w tym roku nie dojdzie do podwyżki podatków.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK