| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezrobotny za dotację na biznes nie może kupić wyłącznie samochodu

Bezrobotny za dotację na biznes nie może kupić wyłącznie samochodu

Urzędy pracy narzucają, w jaki sposób wydać dotację na założenie własnej firmy. Bezrobotni są tym często zaskoczeni.


Bezrobotni ubiegający się w urzędzie pracy o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej (maksymalnie sześć średnich płac, obecnie 19,1 tys. zł) są często zaskakiwani informacją, że nie mogą jej wydać w taki sposób, jak wcześniej zaplanowali. Niektórym z nich może to wręcz utrudniać rozkręcenie własnego biznesu.

Limity wydatków w ramach dotacji są określone w regulaminie jej przyznawania, który znajduje się na stronach internetowych każdego z urzędów pracy. Nie wynikają więc one z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czy rozporządzenia o dotacjach wydanego na podstawie jednego z przepisów tej ustawy.

Jak sprawdziliśmy, limity są różne. Na przykład bezrobotny z urzędu warszawskiego może wydać co najmniej połowę kwoty dotacji na maszyny i urządzenia, do 10 proc. na towary, do 15 proc. na materiały przeznaczone na remont i koszty adaptacji, do 200 zł na domenę internetową, do 20 proc. na reklamę i do 30 proc. na zakup lokalu. W Białymstoku jest inaczej. Tutaj obowiązują cztery kategorie wydatków: do 30 proc. na towary, co najmniej 50 proc. na środki trwałe, do 20 proc. na reklamę, do 10 proc. na konsultacje prawne. A w Poznaniu są już tylko trzy limity, wszystkie do 60 proc., tj. na towary, adaptację i remont oraz inne zakupy.

Bezrobotny z Poznania, jeśli uzyska maksymalną dotację w kwocie 19,1 tys. zł, może więc wydać 11,5 tys. zł na remont lokalu, w którym będzie prowadził działalność. A bezrobotny z Warszawy na remont może przeznaczyć maksymalnie 2,9 tys. zł.

Limitowanie wydatków może zniechęcać do zakładania firmy. Może się zdarzyć, że osoba ubiegająca się o dotację na otwarcie salonu fryzjerskiego ma samochód, a biznes będzie prowadziła we własnym mieszkaniu. Potrzebuje dotacji na zakup towarów. W Warszawie może na nie wydać do 10 proc. kwoty dotacji, w Białymstoku do 30 proc., a w Poznaniu do 60 proc.

- W tego typu sytuacjach dopuszczamy możliwość negocjowania zmiany limitu wydatków - mówi Maria Sowińska, dyrektor Urzędu Pracy w Poznaniu.

Nie w każdym urzędzie negocjacje są możliwe. Wtedy bezrobotni są związani limitami wydatków. Mogą ubiegać się o niższą kwotę dotacji, wiedząc, że potrzebują pieniądze tylko na pewne zakupy.

- Mogą też zwrócić do urzędu niewykorzystaną część dotacji - mówi Piotr Matusiak, kierownik Działu Rynku Pracy w Urzędzie Pracy w Białymstoku.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Matylda Pawłowicz

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK