| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zaoszczędzą zatrudniając pięćdziesięciolatka

Firmy zaoszczędzą zatrudniając pięćdziesięciolatka

Pracodawca zatrudniający bezrobotnego po pięćdziesiątce będzie czasowo zwolniony z opłacania za niego składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

Jest to wynik wchodzących w życie 1 lipca przepisów ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r., nr 6, poz. 33). Nowe przepisy całkowicie zwalniają firmy z opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).


Z czasowej ulgi skorzystają również pracodawcy zatrudniający bezrobotnego pięćdziesięciolatka nie wcześniej jak od 1 lipca 2009 r. Firma nie będzie musiała przez okres 12 miesięcy opłacać składek na FP i FGŚP, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia. Dodatkowym warunkiem jest wymóg, aby osoby te w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić pracodawców do zatrudniania bezrobotnych w starszym wieku.


Wprowadzone w przepisach zmiany pozwolą obniżyć koszty pracy firmom zatrudniającym starszych pracowników. Składka na FP wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru, a na FGŚP 0,1 proc. podstawy wymiaru. Zatrudniając pracownika, który zarabia 3 tys. zł brutto firma zaoszczędzi więc 73,8 zł miesięcznie.

mojafirma.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK