| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zaoszczędzą zatrudniając pięćdziesięciolatka

Firmy zaoszczędzą zatrudniając pięćdziesięciolatka

Pracodawca zatrudniający bezrobotnego po pięćdziesiątce będzie czasowo zwolniony z opłacania za niego składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

Jest to wynik wchodzących w życie 1 lipca przepisów ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r., nr 6, poz. 33). Nowe przepisy całkowicie zwalniają firmy z opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).


Z czasowej ulgi skorzystają również pracodawcy zatrudniający bezrobotnego pięćdziesięciolatka nie wcześniej jak od 1 lipca 2009 r. Firma nie będzie musiała przez okres 12 miesięcy opłacać składek na FP i FGŚP, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia. Dodatkowym warunkiem jest wymóg, aby osoby te w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić pracodawców do zatrudniania bezrobotnych w starszym wieku.


Wprowadzone w przepisach zmiany pozwolą obniżyć koszty pracy firmom zatrudniającym starszych pracowników. Składka na FP wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru, a na FGŚP 0,1 proc. podstawy wymiaru. Zatrudniając pracownika, który zarabia 3 tys. zł brutto firma zaoszczędzi więc 73,8 zł miesięcznie.

mojafirma.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK