| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm chce ułatwić firmom korzystanie z subsydiów płacowych

Sejm chce ułatwić firmom korzystanie z subsydiów płacowych

Posłowie skierowali do dalszych prac specustawy wprowadzające m.in. subsydia płacowe. Chcą jednak złagodzić wymogi, jakie firmy muszą spełniać, aby z nich skorzystać.


ZMIANA PRAWA

Konieczność udokumentowania 30 proc. spadku zamówień i brak zaległości wobec ZUS lub fiskusa mogą uniemożliwić wielu firmom korzystanie z dopłat do wynagrodzeń pracowników lub kierowanie na szkolenia refundowane z Funduszu Pracy. Dlatego zdaniem posłów należy złagodzić wymogi, jakie muszą spełniać firmy, aby mogły ubiegać się o pomoc na utrzymanie miejsc pracy. Tak wynika z debaty sejmowej podczas I czytania rządowego projektu ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Sejm skierował projekt do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Rząd chce, aby specustawa została uchwalona jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi. Szanse na to, że wejdzie ona w życie jeszcze przed jesienią, są duże, gdyż poparły ją wszystkie kluby i koła parlamentarne. Możliwe, że pracodawcy i pracownicy będą mieli około miesiąc na zapoznanie się z nowymi przepisami. O takiej vacatio legis mówiła w Sejmie Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Posłowie poparli pomysły rządu, ale zaproponowali zmiany w projekcie, które firmom ułatwiałyby korzystanie z pomocy publicznej, a pracownikom - gwarantowały zatrudnienie i lepsze warunki socjalne.

- Wysokość dopłat do pensji powinna być ustalona w odniesieniu do płacy minimalnej, a nie zasiłku dla bezrobotnych, który jest dwukrotnie niższy - uważa Stanisław Szwed, poseł PiS.

Z kolei Elżbieta Rafalska, poseł PiS i była wiceminister pracy, zwróciła uwagę, że Pakiet Antykryzysowy nie zawiera żadnych rozwiązań, które ułatwiłyby w dobie kryzysu korzystanie z zasiłków z pomocy społecznej.

- W wielu przypadkach świadczeń rodzinnych będą pozbawieni np. pracownicy, którzy zgodzą się na obniżenie wymiaru pracy i zmniejszenie pensji, bo nie spełnią kryterium socjalnego - tłumaczy Elżbieta Rafalska.

Dodatkowo nie będą mogli oni np. skorzystać z dopłat do kredytów mieszkaniowych, bo ta forma pomocy ma trafiać tylko do osób, które stracą pracę, a nie jedynie zmniejszą jej wymiar.

W toku prac w Sejmie mogą zmienić się też przepisy dotyczące wymogów, jakie muszą spełniać firmy, które chcą ubiegać się o wypłatę subsydiów płacowych lub refundowanie kosztów szkolenia pracowników.

- Wiele firm nie będzie w stanie np. przedstawić profesjonalnego programu naprawczego. Pomocy nie uzyskają też firmy, które mają problemy z płatnościami składek ZUS lub podatków - mówi Zdzisława Janowska z klubu SDPL-Nowa Lewica.

Posłowie krytykowali też uzależnienie wypłaty subsydiów od udokumentowania 30 proc. spadku sprzedaży w ciągu czterech ostatnich kwartałów. Ich zdaniem większość firm, które spełnia ten warunek, będzie kwalifikować się do upadłości. A takie zakłady nie mogą starać się o publiczną pomoc.

Kontrowersje związane z pakietem

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK