| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie ostrzegawczych znaków na butelkach alkoholi

Nie będzie ostrzegawczych znaków na butelkach alkoholi

Na opakowaniach wódki, wina czy piwa nie pojawią się ostrzeżenia o szkodliwości spożywania alkoholu.


Posłowie odrzucili pomysł etykietowania alkoholi ostrzegawczymi napisami podobnymi do tych, jakie można znaleźć na paczkach papierosów, jak np.: Picie alkoholu w młodym wieku niszczy czy Alkohol uszkadza płód. Napisy miały zająć 20 proc. całego opakowania alkoholu (nie etykiety). Średnio to powierzchnia ok. 10 cm na 5 cm.

- Podczas dyskusji w komisji podkreślono, że same ostrzeżenia nie zlikwidują problemów alkoholowych, a cel założony przez wnioskodawców: podniesienia świadomości konsumentów, w zaproponowanej w projekcie formie nie zostanie osiągnięty - mówi poseł Teresa Piotrowska z PO, przewodnicząca podkomisji powołanej do rozpatrzenia projektu ustawy.

W opinii przeciwników nowych rozwiązań w przypadku alkoholu nie można wzorować się na etykietach stosowanych na paczkach papierosów.

- Problem polega na tym, że proponowana ustawa jest czystą kalką ograniczeń dotyczących papierosów. I o ile przy tytoniu możemy mówić, że opakowanie stanowi 100 proc. etykiety, o tyle w przypadku alkoholu etykieta to nie jest 100 proc. opakowania - wskazuje poseł PO Norbert Raba.

Posłowie zgodzili się natomiast co do tego, że należy popierać działania na rzecz ograniczenia spożywania alkoholi. Proponowane rozwiązani muszą być jednak skuteczne.

- Przygotowana duża nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje szansę skutecznego i bardziej kompetentnego dostosowania zmian do obowiązującego prawa krajowego i europejskiego - uważa poseł Lewicy Tadeusz Motowidło.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK