| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prostsze zasady wydawania świadectw pracy

Prostsze zasady wydawania świadectw pracy

Pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku wydawania niektórym pracownikom świadectwa pracy po każdej rozwiązanej z nimi umowie o pracę.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy Kodeks pracy. Celem nowelizacji jest uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy oraz  wykonywania wstępnych badań lekarskich. Projektowane zmiany w istotny sposób ograniczą zbędne obciążenia biurokratyczne nałożone na pracodawców oraz obniżą koszty zatrudniania pracowników.


Zgodnie z nowelizacją pracodawca zostanie zwolniony z obowiązku wydawania pracownikowi świadectwa pracy po każdej rozwiązanej z nim umowie o pracę, jeżeli pozostaję on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony, bądź na czas wykonania określonej pracy. W tej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 2 lat, poczynając od zawarcia pierwszej umowy.


Projekt zakłada jednak, że na żądanie pracownika pracodawca będzie musiał wydać mu świadectwo pracy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu każdej umowy o pracę lub dotyczące łącznego okresu zatrudnienia, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.


Kolejna zmiana dotyczy wstępnych badań lekarskich. Proponuje się, aby badaniom tym nie podlegali pracownicy przyjmowani do pracy u dotychczasowego pracodawcy, posiadający aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Dzięki temu pracodawca zwolniony zostanie z obowiązku ponoszenia kosztów badań wstępnych w sytuacji, gdy termin kolejnych badań wyznaczony w orzeczeniu lekarskim jeszcze nie upłynął.


Projektowane zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

mojafirma.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK