| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prostsze zasady wydawania świadectw pracy

Prostsze zasady wydawania świadectw pracy

Pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku wydawania niektórym pracownikom świadectwa pracy po każdej rozwiązanej z nimi umowie o pracę.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy Kodeks pracy. Celem nowelizacji jest uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy oraz  wykonywania wstępnych badań lekarskich. Projektowane zmiany w istotny sposób ograniczą zbędne obciążenia biurokratyczne nałożone na pracodawców oraz obniżą koszty zatrudniania pracowników.


Zgodnie z nowelizacją pracodawca zostanie zwolniony z obowiązku wydawania pracownikowi świadectwa pracy po każdej rozwiązanej z nim umowie o pracę, jeżeli pozostaję on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony, bądź na czas wykonania określonej pracy. W tej sytuacji pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 2 lat, poczynając od zawarcia pierwszej umowy.


Projekt zakłada jednak, że na żądanie pracownika pracodawca będzie musiał wydać mu świadectwo pracy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu każdej umowy o pracę lub dotyczące łącznego okresu zatrudnienia, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.


Kolejna zmiana dotyczy wstępnych badań lekarskich. Proponuje się, aby badaniom tym nie podlegali pracownicy przyjmowani do pracy u dotychczasowego pracodawcy, posiadający aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Dzięki temu pracodawca zwolniony zostanie z obowiązku ponoszenia kosztów badań wstępnych w sytuacji, gdy termin kolejnych badań wyznaczony w orzeczeniu lekarskim jeszcze nie upłynął.


Projektowane zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

mojafirma.infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK