| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Według banków kredytów dla małych firm nie jest mniej

Według banków kredytów dla małych firm nie jest mniej

Bankowcy twierdzą, że nie ograniczyli udzielania kredytów dla małych i średnich firm. Potwierdzają, że marże bankowe przy pożyczkach dla przedsiębiorstw wzrosły do ok. 4,5 proc.


W mediach pojawiły się od dawna niewidziane reklamy kredytów dla firm. Ale promocja najwyraźniej nie jest konieczna, bo banki chwalą się, że ich akcja kredytowa dla firm nie spadła.

- Deutsche Bank zawsze należał do instytucji stosujących mniej liberalne podejście w zakresie oceny parametrów ryzyka finansowanych przedsiębiorstw, dlatego nie musimy specjalnie usztywniać naszej polityki kredytowej. Tym samym akcja kredytowa dla sektora MSP jest stabilna, a jej obecny poziom jest porównywalny do tego z III czy IV kwartału ubiegłego roku - mówi Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank PBC.

Podobne informacje przekazał nam ING BSK.

- W naszym banku dynamika wzrostu wartości kredytów dla małych firm także nie jest mniejsza niż przed rokiem - twierdzi Tomasz Byczyński ING BSK.

Również eksperci niezwiązani bezpośrednio z sektorem bankowym uważają, że w tej chwili małej firmie już nieco łatwiej uzyskać kredyt.

- Jeśli przedsiębiorca spełnia wymagania banku co do parametrów finansowych, to raczej nie ma problemów z tymi najpopularniejszymi kredytami, czyli obrotowymi i liniami debetowymi. Nie dotyczy to jednak branży budowlanej - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Budownictwo zdecydowanie najbardziej odczuwa trudności z dostępem do kredytów.

- Niektóre sektory do pewnego stopnia wypadły z pola zainteresowania banku, jak na przykład sektor deweloperski. Jednak w dalszym ciągu wspieramy tam najlepsze projekty, chociaż już nie na taką skalę jak wcześniej - przyznaje Andrzej Kopyrski, wiceprezes Pekao.

Niewiele jest banków udzielających kredyty firmom deweloperskim.

- Dziś deweloper może liczyć na kredyt praktycznie tylko w PKO BP i Pekao. DnB Nord i Nordea Bank czasami udzielają pożyczek swoim starym klientom, ale muszą to być małe projekty. Łatwiej też uzyskać kredyt, jeśli deweloper planuje budowę centrów handlowych, magazynów lub biurowca - mówi Iwona Załuska z firmy Upper Finance.

Przy takich inwestycjach trzeba jednak posiadać przynajmniej 40-50 proc. udziału własnego w całej inwestycji. Tylko taki projekt ma szansę na finansowanie. Na pewno trudniej też o pożyczkę firmom transportowym i eksporterom. Ich kryzys dotknął najbardziej.

Żaden z banków nie ujawnił nam listy branż, którym najtrudniej o kredyt. Najczęściej można usłyszeć, że są to dokumenty wewnętrzne, którymi bank nie dzieli się z konkurencją. Jednak od przedstawicieli firm spoza sektora finansowego można usłyszeć, że takie listy ma wiele banków.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK