| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Problem z jednym okienkiem

Problem z jednym okienkiem

Planujący podjęcie jednoosobowej działalności gospodarczej nadal muszą liczyć się z kilkoma wizytami w urzędach.

Obowiązująca od 31 marca nowelizacja przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, miała umożliwić rejestrację firmy podczas jednej wizyty we właściwym urzędzie gminy, czyli w tzw. jednym okienku. Niestety rzeczywistość jak zwykle okazała się bardziej skomplikowana.


Wprawdzie do rozpoczęcia działalności gospodarczej wystarczy obecnie samo złożenie wniosku, bez potrzeby oczekiwania na wpis do ewidencji. Jednak nadanie lub aktualizacja NIP, nadanie numeru REGON, czy zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek potrwa jeszcze jakiś czas. Gmina ma bowiem trzy dni na przesłanie wniosku do pozostałych urzędów.

 

Aktualnie, aby zarejestrować firmę należy wypełnić jeden zintegrowany wniosek, który zastępuje składane dotychczas odrębnie formularze do ZUS, urzędu statystycznego oraz urzędu skarbowego. Jego wypełnienie nastręcza jednak dość sporych trudności, a urzędnicy są przy tym mało pomocni. Ponadto kandydat na przedsiębiorcę nie uniknie dodatkowej wizyty w ZUS i urzędzie skarbowym. Nowy wniosek nie uwzględnia bowiem zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, wyboru formy opodatkowania i rejestracji dla celów podatku VAT.


Problematyczna pozostaje również kwestia informatyzacji urzędów, co utrudnia obieg dokumentów drogą elektroniczną. Ponadto niewielu przyszłych przedsiębiorców dysponuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a jego brak wymusza osobiste stawiennictwo w urzędzie gminy i złożenie podpisu w ciągu trzech dni od wysłania wniosku o rejestrację firmy przez internet.


Zatem procedura rejestracji działalności gospodarczej została znacznie ułatwiona, ale nadal nie ogranicza się do zapowiadanej szumnie wizyty w „jednym okienku”.  


Natomiast korzystną zmianą jest z pewnością zniesienie opłaty za rejestrację firmy. Dotychczas potencjalny przedsiębiorca składając wniosek o wpis do ewidencji działalności musiał uiścić kwotę w wysokości 100 zł.

mojafirma.infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK