| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niekonstytucyjnie wybrane rady będą działać do końca kadencji

Niekonstytucyjnie wybrane rady będą działać do końca kadencji

Wybrane na gruncie niekonstytucyjnych przepisów rady pracownicze będą funkcjonować w firmie do końca swojej kadencji.

W ubiegłym tygodniu Senat pracował nad nowelizacją ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Projekt stanowi realizację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2008 r., sygn. akt 23/07 (Dz.U. nr 120, poz. 778) wydanego na wniosek Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP).


KPP zaskarżyła niektóre postanowienia dotyczące pozycji związków zawodowych przy wybieraniu przedstawicieli pracowników do rad pracowników. Zaskarżone przepisy stawiały pracowników nienależących do reprezentatywnej organizacji związkowej w gorszej sytuacji, niż członków takiej organizacji. Pracownicy nie będący członkami reprezentatywnej organizacji związkowej, zatrudnieni u pracodawcy, u którego działa taka organizacja, nie mieli żadnego, nawet pośredniego wpływu na wybór i działanie, a tym samym i na sposób pełnienia funkcji przez członków rady pracowników.


Zdaniem eksperta KPP, Henryka Michałowicza, prawo powinno być równe dla wszystkich i pracownik niezrzeszony nie może być traktowany, w sposób nieuzasadniony, gorzej, niż inni pracownicy będący członkami reprezentatywnego związku zawodowego.


Nowelizacja zmienia zasady wyboru rad pracowników zgodnie z wyrokiem TK, ale jednocześnie postanawia, że rady wybrane wbrew konstytucji nadal będą funkcjonować. Wprawdzie projekt zakłada możliwość odwołania wybranej niekonstytucyjnie rady, jednak zdaniem KPP jest to mechanizm pozorny i nie możliwy do wykonania. Aby odwołać istniejącą w firmie radę, złożony w tym celu wniosek musiałoby poprzeć aż 50 proc. pracowników. Wymóg taki może doprowadzić do sytuacji, w której pracownicy niezrzeszeni zostaną pozbawieni wpływu na sytuację w zakładzie pracy.


Według opinii KPP rady i mandaty członków związkowych rad pracowników powołanych na podstawie niekonstytucyjnych przepisów powinny wygasnąć z mocy prawa, niezwłocznie po wejściu w życie ustawy. Tylko dialog obejmujący najszerszy krąg pracowników w firmie pozwoli wypracować wspólne rozwiązania, mające na celu przetrwanie okresu gorszej koniunktury i ochronę miejsc pracy - uważa Henryk Michałowicz.

mojafirma.infor.pl/KPP

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK