| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przyjęcie pakietu to zapowiedź szybkiego wdrożenia instrumentów wsparcia dla firm

Przyjęcie pakietu to zapowiedź szybkiego wdrożenia instrumentów wsparcia dla firm

Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjmuje decyzję rządu o przyjęciu pakietu antykryzysowego jako zapowiedź szybkiego wdrożenia coraz bardziej potrzebnych instrumentów wsparcia dla firm i ich pracowników.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu finansowego dla pracowników i pracodawców, będący elementem tzw. pakietu antykryzysowego. Pakiet skierowany jest do dwóch grup - pracowników oraz do pracodawców, którzy znaleźli się w przejściowych kłopotach finansowych. Jego głównym założeniem jest utrzymanie miejsc pracy.

"Negocjacje i rozmowy w sprawie pakietu antykryzysowego muszą wreszcie skończyć się decyzjami. W modelu dialogu społecznego w Polsce obok pracodawców i związkowców jest też trzecia strona - rząd, który spełnia rolę arbitra. Dlatego przyjmujemy dzisiejszą decyzję Rady Ministrów jako wypełnienie tej roli i zapowiedź szybkiego wdrożenia w życie coraz bardziej potrzebnych instrumentów wsparcia dla firm i ich pracowników" - czytamy w komunikacie Lewiatana przesłanym PAP.

Za najważniejsze elementy pakietu Lewiatan uznał 12-miesięczny okres rozliczeniowy, elastyczne rozliczanie czasu pracy przy zachowaniu dobowego i tygodniowego wymiaru wypoczynku, wykorzystanie środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podtrzymanie zatrudnienia w okresie kłopotów firm, wykorzystanie okresu gorszej koniunktury na podnoszenie kwalifikacji.

"Przesłanie pakietu jest jasne: lepiej razem przetrzymać trudny czas, nawet kosztem niższych wynagrodzeń, niż doprowadzić do zwolnień grupowych i pozbywania się pracowników, którzy dla wielu firm są kluczowym kapitałem" - oceniła szefowej PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz.

Zdaniem Lewiatana, konieczny będzie monitoring przyjętego pakietu i gotowość korekty poszczególnych jego zapisów. Są to bowiem nowe rozwiązania na polskim rynku pracy, a wobec zmiennej sytuacji gospodarczej, nie można przewidzieć ich konsekwencji.

Lewiatan zaznacza, że nadal ma wątpliwości dotyczące szczegółów planowanych rozporządzeń, m.in. kryteriów przyznawania pomocy, okresu obowiązkowego zatrudnienia po otrzymaniu pomocy publicznej. Pracodawcy mają jednak nadzieję, że "część rozwiązań dotyczących elastycznego czasu pracy sprawdzi się w ciągu 2 lat obowiązywania pakietu i wejdzie na stałe do regulacji stosunków pracy w Polsce".

W opinii Lewiatana, rząd powinien jak najszybciej przesłać stosowne projekty aktów prawnych do Sejmu, a posłowie zająć się nimi w pierwszej kolejności. Zaś ewentualne wątpliwości i szczegóły projektowanych rozwiązań można modyfikować na etapie prac parlamentarnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK