| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W Polsce upada coraz więcej firm

W Polsce upada coraz więcej firm

W pierwszych pięciu miesiącach br. sądy wydały decyzje o upadłości 224 polskich firm, w analogicznym okresie 2008 r. upadło ich 159 - poinformował we wtorek na konferencji dyrektor zarządzający firmy Coface Poland Maciej Drowanowski.

Jak dodał, wzrost o ponad 40 proc. należy oceniać jako bardzo wysoki, biorąc pod uwagę to, że przez ostatnie siedem lat liczba upadających firm z roku na rok spadała.

"Niestety, od 2009 r., od pierwszych miesięcy, widzimy stale rosnący problem z liczbą upadających firm. (...) Widzimy, że w większości są to upadłości w celu likwidacji majątku firmy. Znacznie mniej jest upadłości z możliwością zawarcia układu. Sądzimy, że w tej chwili, w czasach, kiedy na rynku są problemy, wzrost (upadłości - PAP) będzie bardzo wysoki" - powiedział Drowanowski. Dodał, że w tym roku upadłości może być o "co najmniej" o 100 proc. więcej niż w ubiegłym.

W 2008 r., według danych Coface, w Polsce upadło 411 firm.

Jak wyjaśnił Drowanowski, źle przedstawia się sytuacja branży budowlanej. "Po liczbie upadłości nie widać tego wyraźnie (23 bankructw - PAP), ale po pierwszych pięciu miesiącach 2009 r. duży problem jest w branży stalowej. Będzie się pogłębiał. (...) Trzeba pamiętać, że branża stalowa w dużej części powiązana jest z rynkiem budowlanym" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że z kryzysem borykają się też przedsiębiorstwa produkcji przemysłowej (w których zatrudnionych jest wielu pracowników) z powodu gwałtownego spadku popytu na towary. "Brak zdecydowanych cięć, jeśli chodzi o koszty, spowodował, że przedsiębiorstwa te znajdują się w trudnej sytuacji" - wyjaśnił.

Skutki kryzysu widać też w transporcie i gospodarce magazynowej. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy 2009 r. w tych branżach upadło 20 firm. Natomiast w handlu - zarówno hurtowym, jak i detalicznym - od początku roku upadło 57 przedsiębiorstw. "Branża farmaceutyczna właściwie nie przeżywa w tej chwili większych problemów" - dodał Drowanowski.

Wyjaśnił też, że problemem wszystkich branż jest finansowanie - trudności w uzyskaniu kredytu na inwestycje.

Jego zdaniem, Polacy powinni być przygotowani, że kryzys będzie w Polsce nasilał się co najmniej do końca br., "przynajmniej od strony sytuacji finansowej przedsiębiorstw, zdolności przedsiębiorstw do regulowania swoich płatności".

Zdaniem dyrektor biura windykacji w Coface Poland Joanny Syzdół, wraz ze zwiększającą się liczbą upadłości rośnie liczba reklamacji w celu opóźnienia spłaty należności. "Trend ten jest szczególnie widoczny w znajdującej się w złej kondycji branży budowlanej, gdzie złożony proces inwestycji i zaangażowanie wielu podmiotów utrudniają i wydłużają w czasie rozwiązanie sporu" - poinformowała. Grupa Coface zajmuje się ochroną, finansowaniem i zarządzaniem należnościami. Zatrudnia 7 tys. osób. Posiada 130 tys. klientów w 100 krajach świata.

W Polsce działa od 1992 roku. Ubezpiecza należności, świadczy usługi faktoringowe, przygotowuje raporty handlowe o firmach z całego świata, dostarcza marketingowe bazy danych oraz prowadzi monitoring i windykację należności.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK