| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szersze uprawnienia kontrolerów skarbowych

Szersze uprawnienia kontrolerów skarbowych

Projektowane zmiany ustawy o kontroli skarbowej pozwalają na dużą ingerencję w sferę wolności obywatelskich i idą w kierunku poszerzenia uprawnień organów skarbowych. Nowe przepisy będą miały istotny wpływ dla przedsiębiorców.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan) zaopiniowała projektowane zmiany w ustawie o kontroli skarbowej. Na swojej stronie wskazała przepisy budzące wątpliwość i zbyt daleko ingerujące w sferę wolności kontrolowanego podatnika. I tak proponowane zapisy art. 7c i 7d mają m.in. umożliwić organom kontroli skarbowej pozyskiwanie danych już na etapie czynności analitycznych. Konfederacja uważa, że tego rodzaju informacje powinny być zbierane wyłącznie w ramach postępowania kontrolnego lub przygotowawczego o przestępstwo skarbowe.


W ocenie PKPP Lewiatan projekt nowelizacji przewiduje również zmiany pozytywne.  Do takich zaliczyć należy modyfikację dotychczasowych uprawnień kontroli skarbowej związanej z obrotem towarowym z zagranicą poprzez przyznanie uprawnień wyłącznie w zakresie wykrywania i zapobiegania naruszeń przepisów celnych.


Zdaniem Konfederacji na aprobatę zasługuje także zapis, który chroni kontrolowanych przed niekorzystnymi skutkami przewlekłości postępowania, w zakresie naliczania odsetek za zwłokę. Jednakże powyższa regulacja nie ma zastosowania, gdy opóźnienie nastąpiło z przyczyn niezależnych od organu. Mamy tu do czynienia z nieprecyzyjnym sformułowaniem, co może budzić liczne wątpliwości.

mojafirma.infor.pl/PKPPLewiatan

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »