| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szersze uprawnienia kontrolerów skarbowych

Szersze uprawnienia kontrolerów skarbowych

Projektowane zmiany ustawy o kontroli skarbowej pozwalają na dużą ingerencję w sferę wolności obywatelskich i idą w kierunku poszerzenia uprawnień organów skarbowych. Nowe przepisy będą miały istotny wpływ dla przedsiębiorców.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan) zaopiniowała projektowane zmiany w ustawie o kontroli skarbowej. Na swojej stronie wskazała przepisy budzące wątpliwość i zbyt daleko ingerujące w sferę wolności kontrolowanego podatnika. I tak proponowane zapisy art. 7c i 7d mają m.in. umożliwić organom kontroli skarbowej pozyskiwanie danych już na etapie czynności analitycznych. Konfederacja uważa, że tego rodzaju informacje powinny być zbierane wyłącznie w ramach postępowania kontrolnego lub przygotowawczego o przestępstwo skarbowe.


W ocenie PKPP Lewiatan projekt nowelizacji przewiduje również zmiany pozytywne.  Do takich zaliczyć należy modyfikację dotychczasowych uprawnień kontroli skarbowej związanej z obrotem towarowym z zagranicą poprzez przyznanie uprawnień wyłącznie w zakresie wykrywania i zapobiegania naruszeń przepisów celnych.


Zdaniem Konfederacji na aprobatę zasługuje także zapis, który chroni kontrolowanych przed niekorzystnymi skutkami przewlekłości postępowania, w zakresie naliczania odsetek za zwłokę. Jednakże powyższa regulacja nie ma zastosowania, gdy opóźnienie nastąpiło z przyczyn niezależnych od organu. Mamy tu do czynienia z nieprecyzyjnym sformułowaniem, co może budzić liczne wątpliwości.

mojafirma.infor.pl/PKPPLewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK