| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższy limit przychodów dla małego podatnika

Wyższy limit przychodów dla małego podatnika

Dziś wchodzą w życie przepisy podnoszące limit kwotowy w definicji małego podatnika do 1,2 mln euro.

Obowiązujące od dnia dzisiejszego przepisy ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 69, poz. 587), podwyższają limit przychodów w definicji małego podatnika do 1,2 mln euro. Dzięki temu status małego podatnika zyskają przedsiębiorcy, którzy w 2008 r. uzyskali przychody ze sprzedaży (łącznie z kwotą należnego podatku VAT) przekraczające 800 tys. euro, ale nie więcej niż 1,2 mln euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.


Zwiększenie limitu kwotowego spowoduje, iż więcej przedsiębiorców skorzysta z preferencji jakie daje  status małego podatnika, a więc możliwości kwartalnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz z przyśpieszonej amortyzacji. Będzie to możliwe jeszcze w tym roku, gdyż nowelizacja ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (poniesionych strat) od 1 stycznia 2009 r.


Nowe przepisy przewidują, iż przedsiębiorcy, którzy w związku z podwyższeniem limitu przychodów stali się małymi podatnikami, mogą wpłacać zaliczki kwartalne począwszy od pierwszego kwartału następującego po kwartale, w którym weszła w życie niniejsza ustawa. Z uwagi na fakt, że nowelizacja obowiązuje od 22 maja br. przedsiębiorca będzie mógł opłacać zaliczki kwartalnie od trzeciego kwartału 2009 r. W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym zawiadomienie w terminie do 20 dnia drugiego miesiąca kwartału następującego po kwartale, w którym wchodzi w życie niniejsza nowelizacja, czyli do 20 sierpnia.


Warto zaznaczyć, że nowelizacja zakłada również zwiększenie limitu odpisów w ramach jednorazowej przyspieszonej amortyzacji z 50 tys. euro do 100 tys. euro, ale tylko w latach podatkowych rozpoczynających się w 2009 i 2010 roku. Przedsiębiorcy którzy w roku 2008 lub 2009 rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych do wyższej kwoty limitu także w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej. Nie dotyczy to podatników CIT, których pierwszy rok podatkowy kończy się w dniu 31 grudnia 2010 r. Ponadto przepisy wprowadzające podwyższony limit odpisów amortyzacyjnych nie mają zastosowania do podatników podatku dochodowego od osób prawnych, którzy rozpoczęli działalność w 2008 r., a których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i zakończy się po dniu 31 grudnia 2008 r., do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK