| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy kodeks pracy i niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka. Skutkiem nowelizacji będzie m.in. zwiększenie obowiązków pracodawcy w związku z chorobą zawodową pracownika.

Projekt nowelizacji jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r., w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie rady Ministrów w sprawie wykazu chorób zawodowych, ze względu na brak ustawowych wytycznych co do treści rozporządzenia.

Projekt noweli zakłada wprowadzenie definicji choroby zawodowej oraz możliwości rozpoznania jej u pracownika lub byłego pracownika bez względu na wcześniejsze zakończenie pracy w warunkach zagrażających zdrowiu. Ponadto rozszerza katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę.

Należy zaznaczyć, iż nowe przepisy nakładają na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Będzie on zobligowany do przesłania do wskazanego instytutu medycyny pracy oraz do właściwego inspektora zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej. Będzie również musiał przechowywać przez 10 lat protokół okoliczności i ustalenia przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją.

Projektowane zmiany powinny wejść w życie przed 3 lipca br., gdyż do tego czasu obowiązują przepisy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

reklama

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »