| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy kodeks pracy i niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka. Skutkiem nowelizacji będzie m.in. zwiększenie obowiązków pracodawcy w związku z chorobą zawodową pracownika.

Projekt nowelizacji jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r., w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie rady Ministrów w sprawie wykazu chorób zawodowych, ze względu na brak ustawowych wytycznych co do treści rozporządzenia.

Projekt noweli zakłada wprowadzenie definicji choroby zawodowej oraz możliwości rozpoznania jej u pracownika lub byłego pracownika bez względu na wcześniejsze zakończenie pracy w warunkach zagrażających zdrowiu. Ponadto rozszerza katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę.

Należy zaznaczyć, iż nowe przepisy nakładają na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Będzie on zobligowany do przesłania do wskazanego instytutu medycyny pracy oraz do właściwego inspektora zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej. Będzie również musiał przechowywać przez 10 lat protokół okoliczności i ustalenia przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją.

Projektowane zmiany powinny wejść w życie przed 3 lipca br., gdyż do tego czasu obowiązują przepisy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK