| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poprawka do przepisów przeciwpożarowych

Poprawka do przepisów przeciwpożarowych

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się z prośbą o przyjęcie i wprowadzenie poprawki do ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, w sprawie ochrony przeciwpożarowej, rozpatrywanej obecnie przez Senat.

Poprawka zakłada umożliwienie pracodawcom prowadzącym małe firmy (zatrudniającym mniej niż 20 pracowników), samodzielnego wykonywania czynności związanych z ochroną przeciwpożarową - to jest ratowaniem życia, czy z ewakuacją. Chodzi o to, aby pracodawcy mieli wybór i sami zdecydowali, czy wolą wyznaczyć w tym celu pracownika, czy też osobiście realizować obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

PKPP Lewiatan proponuje zatem przyjęcie poprawki w brzmieniu:

W art. 1 pkt 2) do art. 2091 dodaje się § 5 w brzmieniu:

 „§ 5. Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników, który posiada odpowiednie szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy może wykonywać czynności określone w § 1 pkt 2 osobiście.”

Wprowadzenie omawianej zmiany zapobiegłoby sytuacji, kiedy to przedsiębiorca nie ma kogo wyznaczyć do realizacji zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Wówczas, mając odpowiednie przeszkolenie, mógłby osobiście wykonywać te zadania. Może się bowiem zdarzyć, że mały zakład pracy zatrudnia pracownika na pół etatu, nieregulrnie bywającego w firmie, czy też młodego absolwenta, bez doświadczenia. Trudno byłoby taką osobę obarczyć odpowiedzialnością za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Ponadto, jak podkreśla PKPP Lewiatan taka poprawka jest zgodna nie tylko z prawem krajowym, ale również unijnym. Bowiem w myśl art. 15 Kodeksu pracy to pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to jedna z naczelnych zasad prawa pracy. Wprowadzenie omawianej zmiany byłoby zatem zasadne i celowe.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Konfederacja Lewiatan
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK