| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poprawka do przepisów przeciwpożarowych

Poprawka do przepisów przeciwpożarowych

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się z prośbą o przyjęcie i wprowadzenie poprawki do ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, w sprawie ochrony przeciwpożarowej, rozpatrywanej obecnie przez Senat.

Poprawka zakłada umożliwienie pracodawcom prowadzącym małe firmy (zatrudniającym mniej niż 20 pracowników), samodzielnego wykonywania czynności związanych z ochroną przeciwpożarową - to jest ratowaniem życia, czy z ewakuacją. Chodzi o to, aby pracodawcy mieli wybór i sami zdecydowali, czy wolą wyznaczyć w tym celu pracownika, czy też osobiście realizować obowiązki z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

PKPP Lewiatan proponuje zatem przyjęcie poprawki w brzmieniu:

W art. 1 pkt 2) do art. 2091 dodaje się § 5 w brzmieniu:

 „§ 5. Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników, który posiada odpowiednie szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy może wykonywać czynności określone w § 1 pkt 2 osobiście.”

Wprowadzenie omawianej zmiany zapobiegłoby sytuacji, kiedy to przedsiębiorca nie ma kogo wyznaczyć do realizacji zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Wówczas, mając odpowiednie przeszkolenie, mógłby osobiście wykonywać te zadania. Może się bowiem zdarzyć, że mały zakład pracy zatrudnia pracownika na pół etatu, nieregulrnie bywającego w firmie, czy też młodego absolwenta, bez doświadczenia. Trudno byłoby taką osobę obarczyć odpowiedzialnością za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Ponadto, jak podkreśla PKPP Lewiatan taka poprawka jest zgodna nie tylko z prawem krajowym, ale również unijnym. Bowiem w myśl art. 15 Kodeksu pracy to pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to jedna z naczelnych zasad prawa pracy. Wprowadzenie omawianej zmiany byłoby zatem zasadne i celowe.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Konfederacja Lewiatan
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK