| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska radykalnie obniża koszty pracy

Polska radykalnie obniża koszty pracy

Polska w dwóch ostatnich latach istotnie zredukowała narzuty na płace. Dzięki temu awansowała o cztery miejsca, jeśli chodzi o wysokość tzw. klina podatkowego.


Najwyższe koszty zatrudnienia (dla osoby bezdzietnej zarabiającej średnią pensję) ponoszą pracodawcy w krajach UE - wynika z opublikowanego wczoraj raportu OECD Taxing Wages 2007/2008: 2008 Edition. Zajmują one pierwsze 10 miejsc. W Polsce, dzięki obniżce składki rentowej, maleją w końcu koszty zatrudnienia pracownika.

Na czele najbardziej fiskalnych krajów jest Belgia, Węgry i Niemcy. Tam koszt danin wynikających z zatrudnienia pracownika przekracza jego pensję netto. Na kolejnych miejscach znajduje się inne dziewięć krajów UE. Unijny peleton przerywa na 13. miejscu Turcja, a za nią jest Polska. W naszym kraju obciążenie kosztów pracy wynosi 39,7 proc. W 2007 roku zajęliśmy 11. miejsce, a w latach 2006-2007 - 10. Wtedy tzw. klin podatkowy wynosił u nas ponad 43,5 proc. Taka redukcja obciążeń pracy oznacza, że jeszcze dwa lata temu polski pracodawca, który ponosił koszt zatrudnienia pracownika równy 1000 zł, musiał (wraz z tym pracownikiem) oddać w postaci danin 435 zł. W ubiegłym roku kwota ta zmalała do 397 zł.

W UE najniższe obciążenia pracy notują kraje anglosaskie - Irlandia i Wielka Brytania. Tam pracodawca zatrudniający pracownika musi liczyć się z koniecznością opłacenia danin na poziomie odpowiednio 22,9 proc. i 32,8 proc. Najmniej - poniżej 20 proc. - obciążeni są pracownicy i pracodawcy w Meksyku i Korei.

OECD analizuje, jak i w których krajach tej organizacji rosną lub maleją obciążenia płac. Bada, o ile rosną koszty wynikające z podatku dochodowego, składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez pracowników i pracodawców. W tym zestawieniu, za 2008 rok, nasz kraj zdecydowanie się wyróżnia. W porównaniu do 2007 roku obciążenia płac zmalały aż o 3,2 pkt proc. (najwięcej z krajów OECD). W żadnym innym kraju (poza Turcją, Hiszpanią i Wlk. Brytanią) redukcja ta nie przekroczyła 1 pkt proc. Jeszcze lepiej jest, jeśli przyjrzymy się redukcji składek na ubezpieczenia społeczne. Zmalały one w naszym kraju aż o 3,8 pkt proc. W żadnym innym kraju redukcja ta nie przekroczyła 1 pkt proc.

- Polska aż o 7 pkt proc., z 13 proc. do 6 proc., obniżyła wysokość składki rentowej opłacanej do ZUS - zauważa prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodaje, że od lat mówiono o konieczności redukcji kosztów pracy, a obniżenie obciążeń nakładanych na wynagrodzenia może powodować redukcję szarej strefy na rynku pracy. Eksperci zwracają też uwagę, że redukcja klina podatkowego odbyła się w dobrym momencie, kiedy dochody budżetu przekraczały prognozy.

- Płace rosły wtedy w tempie ponad 10 proc. rocznie, powstało ponad 1 mln nowych miejsc pracy, rosła liczba ubezpieczonych. To najlepszy moment na obniżkę kosztów pracy - wskazuje Paweł Wypych, były prezes ZUS.

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK