| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy innowacyjne lepiej znoszą kryzys finansowy

Firmy innowacyjne lepiej znoszą kryzys finansowy

Firmy prowadzące aktywną działalność innowacyjną w Polsce w ograniczony sposób odczuły w 2008 roku skutki kryzysu finansowego; średnio wydawały na badania i rozwój 6,85 mln zł - podał we wtorek Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Rok wcześniej przedsiębiorstwa przeznaczały na ten cel średnio 5,61 mln zł.

W ankiecie Instytutu przeprowadzonej od marca do kwietnia br. wzięło udział 40 firm.

"Wyniki finansowe przedsiębiorstw jednoznacznie wskazują, że innowacyjne firmy w 2008 roku rozwijały się szybciej niż w latach poprzednich. Przychody ze sprzedaży badanej grupy wzrosły średnio o 17,2 proc., (...) zaś sprzedaż eksportowa, przy silnych zawirowaniach na rynkach walutowych - które mogliśmy obserwować zwłaszcza w drugiej połowie 2008 roku - wzrosła o ponad 8,97 proc. w stosunku do 6,82 proc. rok wcześniej" - podkreślają autorzy ankiety.

"Ponad 78 proc. spółek wykazało w ujęciu jednostkowym dodatnią dynamikę sprzedaży, a ponad 93 proc. przedsiębiorstw dodatni wynik finansowy netto" - dodają.

Prawie 30 proc. innowacyjnych firm nie wskazało żadnych negatywnych skutków kryzysu finansowego, a ok. 20 proc. zaliczyło do skutków osłabienia gospodarczego spadek popytu na oferowane produkty innowacyjne.

Ponad 90 proc. badanych podmiotów przeznaczyło większość nakładów inwestycyjnych na prace badawczo-rozwojowe.

"Choć co trzecie przedsiębiorstwo deklarowało ograniczanie projektów związanych z innowacjami, to jednak w 2008 roku wydały one na tę działalność prawie 24 proc. środków więcej niż rok wcześniej, a na prace badawczo-rozwojowe prawie 22 proc. więcej" - komentują autorzy badania.

"Jeśli mamy do czynienia z kryzysem w otoczeniu makro to stawimy mu czoło aktywną polityką innowacyjną; jeśli kryzysu nie ma to tylko przyspieszymy swój własny rozwój" - zalecają eksperci.

Komentujący wyniki badania na wtorkowej konferencji prasowej prof. INE PAN Tadeusz Baczko wyjaśnił, że dramatycznie niski poziom inwestycji zagranicznych występuje w województwach: podlaskim i świętokrzyskim.

"W województwie mazowieckim jest sześćdziesiąt razy więcej firm z kapitałem zagranicznym, niż w województwach podlaskim i świętokrzyskim" - powiedział Baczko.

Najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie regionem jest województwo mazowieckie m.in. w branżach: handel, naprawy, pośrednictwo finansowe, usługi dla biznesu oraz edukacja.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK