| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kluby za nowelą kodeksu pracy dotyczącą ochrony przeciwpożarowej

Kluby za nowelą kodeksu pracy dotyczącą ochrony przeciwpożarowej

Wszystkie kluby parlamentarne poparły w czwartek w Sejmie nowelizację kodeksu pracy uchylającą przepisy, przewidujące, by w firmie zatrudniającej choćby jednego pracownika, był także pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników.

Chodzi o przepisy z uchwalonego w listopadzie ub.r. Kodeksu pracy, które nałożyły na pracodawców dodatkowe obowiązki w postaci wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji pracowników. Zgodnie z prawem, musi to robić również przedsiębiorca zatrudniający jedną osobę, co generuje koszty i w praktyce w wielu małych firmach jest niewykonalne.

Sejm debatował nad sprawozdaniem komisji, opracowanym na podstawie czterech projektów (autorstwa: PiS, SLD, PO i komisji Przyjazne Państwo).

Izabela Mrzygłocka (PO) podkreśliła, że przepisy zostały wprowadzone w wyniku nadinterpretacji dyrektywy unijnej i - jej zdaniem - godzi w przedsiębiorców, którzy nie są w stanie sprostać zadaniom nałożonym przez ustawę.

Kazimierz Matuszny (PiS) zaznaczył, że postanowienia unijnej dyrektywy nie precyzują, jakie kwestie powinny być poruszane na obowiązkowych szkoleniach.

Stanisław Rydzoń (Lewica) podkreślił, że wdrożenie unijnej dyrektywy dotknęło najbardziej najmniejsze zakłady. Mieczysław Kasprzak (PSL) mówiąc o ochronie przeciwpożarowej podkreślał z kolei, że straż pożarna jest niedoinwestowana i apelował o środki zwłaszcza dla ochotniczych straży pożarnych.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK