| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy złożyli ok. 3,2 tys. wniosków na dofinansowanie z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy złożyli ok. 3,2 tys. wniosków na dofinansowanie z funduszy unijnych

Około 3,2 tys. wniosków o wartości ponad 12 mld zł złożyli przedsiębiorcy w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku na dofinansowanie projektów z funduszy unijnych - poinformowała w środę prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak.

Jest to o tysiąc wniosków więcej niż w całym 2008 roku, a ich wartość jest wyższa o 2 mld zł - powiedziała prezes PARP na spotkaniu z dziennikarzami.

W tym roku Agencja ogłosiła już wszystkie pierwsze rundy konkursów o dofinansowanie ze środków unijnych projektów w ramach programów: "Innowacyjna Gospodarka", "Kapitał Ludzki" oraz "Rozwój Polski Wschodniej".

Lublińska-Kasprzak oceniła, że niektóre dotacje w programie "Innowacyjna Gospodarka" cieszyły się wśród firm dużą popularnością, co spowodowało, że już pierwszego dnia wartość złożonych wniosków przekroczyła dostępny budżet i nabór został zawieszony. W ramach tego programu PARP przeprowadziła 13 konkursów na wsparcie projektów dla przedsiębiorców i organizacji otoczenia biznesu. Najwięcej wniosków, bo ponad 820 wpłynęło od firm, które ubiegały się o dofinansowanie na elektroniczne usługi. Chodzi m.in. o zakładanie portali społecznościowych czy korzystanie z archiwów elektronicznych.

Agencja zwraca uwagę na oryginalne pomysły na e-usługi, bo tylko takie mają szansę powodzenia na rynku.

"Już pierwszego dnia wartość złożonych wniosków przekroczyła kwotę blisko 141 mln zł, przewidzianą na dofinansowanie e- biznesowych projektów w pierwszej rundzie. Ostatecznie łączna wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi prawie 500 mln zł" - wyjaśniła prezes PARP.

Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się również wśród przedsiębiorców dotacje na prowadzenie działalności badawczo- rozwojowej i wdrażanie nowych wzorów przemysłowych. Wartość złożonych wniosków na ten cel (było ich 47) wyniosła ponad 244 mln zł.

Po raz pierwszy w tym roku mali i średni przedsiębiorcy mogli składać wnioski o dofinansowanie działalności eksportowej. Do 30 marca do PARP trafiło ponad 300 wniosków na kwotę prawie 3 mln zł. Wartość dofinansowania w pierwszym etapie realizacji projektu może wynieść maksymalnie 10 tys. zł.

Lublińska-Kasprzak zapowiedziała, że jeszcze w kwietniu małe firmy będą mogły ubiegać się o fundusze na działalność innowacyjną. Na ten cel przewidziano z krajowych środków budżetowych 7,65 mln zł z programu "Bony na innowacje".

"Przedsiębiorstwo może otrzymać jednorazowy bon o wartości 10 tys. zł na podjęcie współpracy z jednostką badawczo-rozwojową, w tym m.in. z uczelnią wyższą" - dodała.

Przedsiębiorcy, firmy szkoleniowe oraz uczelnie mogły starać się również do końca marca br. o dofinansowanie szkoleń. Łącznie do PARP wpłynęło 1 tys. 100 wniosków o wartości ponad 2,1 mld zł, podczas gdy budżet na ten rok przewiduje 509 mln zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK