| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe i średnie firmy zadowolone ze współpracy z bankami

Małe i średnie firmy zadowolone ze współpracy z bankami

Małe i średnie przedsiębiorstwa są zadowolone ze współpracy z bankami - wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Wskaźnik zadowolenia jest najwyższy od kilku lat i wynosi: 4,12 - dla firm mikro i małych (obroty do 3,6 mln zł rocznie) i 4,15 dla średnich przedsiębiorstw (o obrotach od 3,6 - 30 mln zł rocznie). Rok temu wskaźniki były niższe i wynosiły odpowiednio: 4,01 i 4,08.

Poziom zadowolenia ze współpracy z bankami jest mierzony w skali 1-5 (5 oznacza - bardzo zadowolony).

Przedsiębiorcy sektora MSP najwyżej oceniają jakość doradztwa kredytowego, przejrzystość i przewidywalność polityki kredytowej banków wobec firm.

Najczęstszą formą pomocy, z jakiej korzystają badane firmy, jest kredyt na rachunku bieżącym. Korzysta z niego 47,8 proc. firm mikro i małych oraz 52,4 proc. średnich.

Firmy, które zadeklarowały, że nie biorą kredytów, zapytano o przyczyny. W roku bieżącym 74,2 proc. wskazało na "brak takiej potrzeby".

Okazuje się, że pomimo spowolnienia gospodarczego i dekoniunktury wśród przedsiębiorców prowadzących małe firmy przeważają nastroje neutralne i umiarkowanie optymistyczne. Blisko połowa z nich deklaruje inwestycje w rozwój - około 30 proc. nie ma takich planów. Ponad 60 proc. zakłada "stabilność zatrudnienia", a spośród pozostałych większość deklaruje raczej jego wzrost, niż spadek.

Umiarkowany optymizm zachowują także firmy średnie. Dwie trzecie z nich zakłada, że w roku bieżącym uda się utrzymać zyski na poziomie roku ubiegłego. Znacznie bardziej niż kryzysu firmy obawiają się wzrostu konkurencji, wzrostu kosztów pracy i spadku popytu.

Badanie przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego br. W badaniu wzięło udział 600 firm mikro i małych oraz 600 średnich.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK