| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe i średnie firmy zadowolone ze współpracy z bankami

Małe i średnie firmy zadowolone ze współpracy z bankami

Małe i średnie przedsiębiorstwa są zadowolone ze współpracy z bankami - wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Wskaźnik zadowolenia jest najwyższy od kilku lat i wynosi: 4,12 - dla firm mikro i małych (obroty do 3,6 mln zł rocznie) i 4,15 dla średnich przedsiębiorstw (o obrotach od 3,6 - 30 mln zł rocznie). Rok temu wskaźniki były niższe i wynosiły odpowiednio: 4,01 i 4,08.

Poziom zadowolenia ze współpracy z bankami jest mierzony w skali 1-5 (5 oznacza - bardzo zadowolony).

Przedsiębiorcy sektora MSP najwyżej oceniają jakość doradztwa kredytowego, przejrzystość i przewidywalność polityki kredytowej banków wobec firm.

Najczęstszą formą pomocy, z jakiej korzystają badane firmy, jest kredyt na rachunku bieżącym. Korzysta z niego 47,8 proc. firm mikro i małych oraz 52,4 proc. średnich.

Firmy, które zadeklarowały, że nie biorą kredytów, zapytano o przyczyny. W roku bieżącym 74,2 proc. wskazało na "brak takiej potrzeby".

Okazuje się, że pomimo spowolnienia gospodarczego i dekoniunktury wśród przedsiębiorców prowadzących małe firmy przeważają nastroje neutralne i umiarkowanie optymistyczne. Blisko połowa z nich deklaruje inwestycje w rozwój - około 30 proc. nie ma takich planów. Ponad 60 proc. zakłada "stabilność zatrudnienia", a spośród pozostałych większość deklaruje raczej jego wzrost, niż spadek.

Umiarkowany optymizm zachowują także firmy średnie. Dwie trzecie z nich zakłada, że w roku bieżącym uda się utrzymać zyski na poziomie roku ubiegłego. Znacznie bardziej niż kryzysu firmy obawiają się wzrostu konkurencji, wzrostu kosztów pracy i spadku popytu.

Badanie przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego br. W badaniu wzięło udział 600 firm mikro i małych oraz 600 średnich.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK