| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe i średnie firmy zadowolone ze współpracy z bankami

Małe i średnie firmy zadowolone ze współpracy z bankami

Małe i średnie przedsiębiorstwa są zadowolone ze współpracy z bankami - wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Wskaźnik zadowolenia jest najwyższy od kilku lat i wynosi: 4,12 - dla firm mikro i małych (obroty do 3,6 mln zł rocznie) i 4,15 dla średnich przedsiębiorstw (o obrotach od 3,6 - 30 mln zł rocznie). Rok temu wskaźniki były niższe i wynosiły odpowiednio: 4,01 i 4,08.

Poziom zadowolenia ze współpracy z bankami jest mierzony w skali 1-5 (5 oznacza - bardzo zadowolony).

Przedsiębiorcy sektora MSP najwyżej oceniają jakość doradztwa kredytowego, przejrzystość i przewidywalność polityki kredytowej banków wobec firm.

Najczęstszą formą pomocy, z jakiej korzystają badane firmy, jest kredyt na rachunku bieżącym. Korzysta z niego 47,8 proc. firm mikro i małych oraz 52,4 proc. średnich.

Firmy, które zadeklarowały, że nie biorą kredytów, zapytano o przyczyny. W roku bieżącym 74,2 proc. wskazało na "brak takiej potrzeby".

Okazuje się, że pomimo spowolnienia gospodarczego i dekoniunktury wśród przedsiębiorców prowadzących małe firmy przeważają nastroje neutralne i umiarkowanie optymistyczne. Blisko połowa z nich deklaruje inwestycje w rozwój - około 30 proc. nie ma takich planów. Ponad 60 proc. zakłada "stabilność zatrudnienia", a spośród pozostałych większość deklaruje raczej jego wzrost, niż spadek.

Umiarkowany optymizm zachowują także firmy średnie. Dwie trzecie z nich zakłada, że w roku bieżącym uda się utrzymać zyski na poziomie roku ubiegłego. Znacznie bardziej niż kryzysu firmy obawiają się wzrostu konkurencji, wzrostu kosztów pracy i spadku popytu.

Badanie przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego br. W badaniu wzięło udział 600 firm mikro i małych oraz 600 średnich.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »