| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Ruszają wspólne inwestycje samorządów i przedsiębiorców prywatnych. W budżetach nie ma pieniędzy na usługi publiczne na właściwym poziomie. W 2010 roku liczba inwestycji w ramach PPP powinna znacznie się zwiększyć.

Dodaje, że planowana jest również przebudowa budynku dawnego kina Związkowiec i zaadaptowanie go na teatr Variete z widownią dla 375 widzów. Ma to kosztować około 38 mln zł.

Ważną krakowską inwestycją w formule PPP będzie też budowa mieszkań komunalnych.

- Coraz więcej instytucji publicznych, szczególnie samorządowych, zainteresowanych jest realizowaniem inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi dr Irena Herbst, prezes Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Podkreśla, że przyczyniła się do tego pozytywna zmiana klimatu wokół PPP.

- Nie ma już takiej nieufności, która powodowała, że urzędnicy obawiali się korzystać z możliwości, jakie daje PPP. Poza tym weszły też w życie nowe przepisy, przede wszystkim ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Wprowadziły one lepsze warunki prawne - mówi Irena Herbst.

Zwraca jednocześnie uwagę, że rozwój PPP staje się koniecznością, niezależnie od uwarunkowań prawnych.

Jak informuje Danuta Kamińska, do tej pory w Katowicach nie zrealizowano inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Powodem była bardzo zła, a właściwie martwa poprzednia ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wręcz uniemożliwiała wykonanie jakiegokolwiek wspólnego przedsięwzięcia - mówi Danuta Kamińska. Podkreśla, że w nowej ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym nie ma już poprzednich ograniczeń.

- Jednak rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce jest nieunikniony, nawet gdyby nie było żadnej ustawy. Głównym powodem jest faktyczny brak środków publicznych i coraz większe trudności ich pozyskania w tradycyjnej formie (kredyt, emisje obligacji) w porównaniu z ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi. Związane są one chociażby z Euro 2012 czy realizacją projektów współfinansowanych środkami unijnymi - uważa Danuta Kamińska. Jej zdaniem, należy tylko samorządom pozwolić na działanie i nie przeszkadzać.

- Chodzi o to, aby urzędnicy przy zachowaniu najwyższej staranności, działając uczciwie, zgodnie z przepisami prawa mieli również prawo do błędu gospodarczego, aby decyzje w sprawie PPP nie były dla nich jak przysłowiowe decyzje sapera na polu minowym - podkreśla Danuta Kamińska.

Natomiast Jan Machowski mówi, że projekty, które Kraków zamierza realizować w modelu PPP, będą oparte na nowej ustawie w sprawie koncesji na roboty budowlane.

- Formułę koncesji sprawdziliśmy już realizując wspomniany parking niedaleko Wawelu. Oczywiście jesteśmy otwarci także na korzystanie z nowej ustawy o PPP. Wychodzimy jednak z założenia, że ważne jest stosowanie formuły PPP, bez wględu na tryb - podkreśla Jan Machowski.

Prezes Irena Herbst podziela pogląd, że samorządy i instytucje rządowe nie dysponują wystarczającymi pieniędzmi, aby zapewnić świadczenie usług publicznych na właściwym poziomie.

- Dlatego konieczna staje się współpraca z przedsiębiorcami prywatnymi. Takie współdziałanie daje też szansę na oszczędniejsze wydatkowanie środków - przekonuje prezes Irena Herbst. Uważa, że liczba inwestycji ramach realizowanych w formie PPP wyraźnie zwiększy się w 2010 roku.

27  lutego weszła w życie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK