| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy mogą odliczać cały VAT od paliwa

Firmy mogą odliczać cały VAT od paliwa

Przedsiębiorcy, którzy kupili samochody z tzw. kratką, mogą bez obaw odliczać VAT zawarty w cenie paliwa - mówili w poniedziałek na konferencji prasowej eksperci PKPP Lewiatan.

Przewodniczący Grupy VAT w Lewiatanie Tomasz Michalik stwierdził, że na możliwość takiego odliczenia wskazuje wydany 3 kwietnia wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie spółki Magoora. Dotyczył on przepisów zakazujących odliczenia VAT przy nabyciu paliwa do aut używanych na potrzeby działalności gospodarczej.

Orzeczenie jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z grudnia ub.r., który orzekł, że wprowadzone przez Polskę po 1 maja 2004 r. ograniczenia w odliczeniu VAT od paliw są niezgodne z regulacjami unijnymi.

Od 1 maja 2004 r. W Polsce obowiązywał tzw. wzór Lisaka, czyli wzór na ładowność. Pozwalał on odliczać cały VAT zawarty w cenie samochodów kupowanych do działalności gospodarczej tylko od części aut z kratką, mimo że wcześniej wszystkie korzystały z tej możliwości. Kto nie spełniał warunków określonych we wzorze Lisaka, mógł odliczyć tylko 50 proc. VAT zawartego w cenie kupowanego samochodu i do tego nie więcej niż 5 tys zł. VAT od paliwa nie mógł odliczać w ogóle.

W 2005 r. wzór Lisaka zastąpiono inną definicją, a granicę kwotową odliczenia podwyższono do 60 proc. VAT zawartego w cenie pojazdu, nie więcej niż 6 tys. zł. Zakaz odliczania VAT od paliwa pozostał. Takie zasady obowiązują do dziś.

Krakowska spółka Magoora postanowiła walczyć z takimi regulacjami, a jej sprawa dotarła aż do ETS, który uznał, że Polska pogorszyła po akcesji warunki odliczenia VAT, co jest niezgodne z prawem UE.

W następstwie wyroku ETS, krakowski sąd administracyjny orzekł, że spółka Magoora mogła odliczać cały VAT od paliwa kupowanego do używanych przez siebie aut. Dodał, że polskie przepisy, które wprowadzają ograniczenia w tym zakresie, nie mogą już być uznawane za obowiązujące.

"Wyrok ten nakazuje całkowicie pomijać polskie przepisy ograniczające prawo do odliczenia VAT przy zakupie paliwa przez firmy" - powiedział Michalik.

Jego zdaniem dotyczy to nie tylko aut z kratką, ale wszystkich używanych do działalności gospodarczej. Michalik dodał, że ci, którzy w przeszłości nie odliczali VAT od zakupu paliwa, mogą teraz skorygować swoje rozliczenia i występować do urzędów skarbowych o zwrot VAT z odsetkami.

Natomiast według innego eksperta Lewiatana, Jerzego Martiniego, takie odliczenie, w stosunku do aut bez kratki byłoby ryzykowne.

"ETS nie powiedział, że polskie przepisy ograniczające prawo do odliczenia VAT od paliwa już nie obowiązują. Stwierdził to sąd krakowski, ale on rozstrzygał konkretną sprawę spółki Magoora" - zaznaczył Martini.

Ekspert podkreślił, że są już inne orzeczenia, bardziej ostrożne, ograniczające skutki wyroku ETS do aut z kratką. Podobnie uznało też, w wydanej interpretacji, Ministerstwo Finansów.

"Z odliczaniem całego VAT od paliwa kupowanego do pojazdów bez kratki, czy korygowaniem rozliczeń z przeszłości, bezpieczniej będzie poczekać na oficjalne stanowisko resortu finansów, albo na uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego" - przestrzegł Martini.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK