| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad 75 proc. dużych firm w Polsce obawia się kryzysu

Ponad 75 proc. dużych firm w Polsce obawia się kryzysu

Ponad 75 proc. dużych firm w Polsce uważa, że kryzys wpłynie negatywnie na ich działalność. Ponad jedna trzecia zakłada, że będzie musiała ograniczyć produkcję i sprzedaż w Polsce, a co piąta na rynkach zagranicznych - wynika z badania firmy Deloitte, organizacji PKPP Lewiatan i ośrodka CBOS.

Eksperci wskazują, że prawie 28 proc. dużych przedsiębiorstw już podjęło decyzję o zwolnieniach, a dalsze 27 proc. jest gotowe ją podjąć, jeżeli sytuacja będzie rozwijała się źle.

Eksperci wskazują, że jeżeli rzeczywiście do tego dojdzie, a zwolnienia obejmą np. 10 proc. zatrudnionych w tych firmach, to pracę straci ok. 80 tys. osób. Jeżeli zaś wszystkie deklarujące na razie niezdecydowanie firmy podjęłyby decyzję o zwolnieniach, także na poziomie 10 proc. zatrudnionych, to bezrobocie wzrosłoby o kolejne 80 tys. osób.

Autorzy badania podkreślają, że najważniejszym zagrożeniem dla dużych przedsiębiorstw jest niepewność, czyli trudność w identyfikacji zagrożeń, a tym samym - trudność w ocenie ich wpływu na działalność gospodarczą.

Problemów z popytem najbardziej obawiają się firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego. One także przygotowują się w największym zakresie do ograniczania zatrudnienia. Natomiast firmy z sektorów: transport, gospodarka magazynowa i łączność koncentrują się na ograniczaniu inwestycji.

Przedsiębiorstwa, które uważają, że kryzys nie wpłynie negatywnie na ich działalność, to w większości firmy z sektorów: energetyka, transport, gospodarka magazynowa i łączność oraz z sektora usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także firmy budowlane.

Autorzy badania wskazują, że prawie 90 proc. dużych firm inwestowało w 2008 r., a ponad 60 proc. firm ma plany inwestycyjne w 2009 r. Większość z nich jednak ogranicza ich skalę. W pełni rezygnuje z inwestowania tylko 4,3 proc. firm.

W Polsce działa 3400 dużych przedsiębiorstw. Zatrudniają one 40,6 proc. pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają 32,3 proc. jego wkładu do PKB.

Badanie "Monitoring kondycji sektora dużych przedsiębiorstw 2009" zostało przygotowane przez PKPP Lewiatan we współpracy z Deloitte i przeprowadzone przez CBOS na ogólnopolskiej, losowej próbie 251 firm prywatnych i państwowych w okresie 20 stycznia-6 marca 2009 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK