| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Handel alkoholem bez reglamentacji

Handel alkoholem bez reglamentacji

Gminy nie będą już decydowały, ile sklepów z alkoholem będzie na jej terenie i gdzie zostaną one zlokalizowane.


zmiana prawa

Sklepy oraz restauracje, które chcą handlować alkoholem, nie muszą obawiać się, że nie dostaną zezwolenia z powodu ograniczeń w dystrybucji wprowadzonych przez gminy. Wkrótce to rynek będzie decydował, ile na terenie miasta czy gminy będzie punktów sprzedaży piwa, wina czy wódki. Resort gospodarki chce uchylić art. 12 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.), który uprawnia rady gmin do ustalania liczby punktów sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych oraz uprawnia radnych do decydowania o zasadach ich lokalizacji.

Emilia Chmiel z Ministerstwa Gospodarki wyjaśnia, że w resorcie prowadzone są prace, które mają na celu przygotowanie projektu ustawy o ograniczaniu barier prowadzenia działalności gospodarczej.

- Ideą projektu jest zmniejszanie reglamentacji administracyjnej nakładanej na przedsiębiorców przy podejmowaniu i wykonywaniu działalności gospodarczej. Jedną z ustaw nowelizowanych w ramach tego projektu będzie ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - mówi Emilia Chmiel. Dodaje, że zakres zmian dotyczący ułatwień dla sprzedawców alkoholu nie został jeszcze zatwierdzony przez kierownictwo resortu.

Propozycje resortu doprowadzą do sytuacji, w której przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na handel alkoholem nie będzie musiał występować o opinię gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałą.

- Zmiany należy ocenić pozytywnie. Każde koncesjonowanie w przypadku przedsiębiorców ogranicza ich swobodę działania - mówi Robert Przytuła z sieci Grand Prix-Alkohole Świata.

Zezwolenia na handel alkoholem będą wydawane na czas nieokreślony. Obecnie zezwolenie jest wydawane minimum na dwa lata. Uchylony zostanie także przepis, który określa, że w przypadku wygaśnięcia zezwolenia z powodu niewniesienia w terminie opłaty, o kolejne zezwolenie będzie można wystąpić dopiero po sześciu miesiącach od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia.

W dalszym ciągu pozostanie jednak procedura ubiegania się o zezwolenie na sprzedaż piwa, wódki, wina czy innych trunków. Jeżeli sklep jest w budynku wielorodzinnym, to w dalszym ciągu będzie obowiązek uzyskania pisemnej zgody właściciela lub administratora budynku.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK