| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm o informowaniu podatników przez urzędy skarbowe

Sejm o informowaniu podatników przez urzędy skarbowe

Urząd skarbowy będzie musiał poinformować podatnika - a nie jak dotąd tylko izbę skarbową, celną czy inspektora kontroli skarbowej - jak ustosunkował się do jego odwołania. Taki obowiązek przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, nad którym debatował w piątek Sejm.

Po pierwszym czytaniu projektu w komisji nadzwyczajnej "Przyjazne państwo" został skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Chodzi o udzielanie informacji o postępowaniu odwoławczym od decyzji m.in. urzędów skarbowych i urzędów celnych.

Posłowie komisji "Przyjazne państwo" chcą, żeby organ podatkowy przekazując sprawę do organu odwoławczego (izby skarbowej - PAP) informował podatnika o tym, jak ustosunkował się do jego zarzutów przedstawionych w odwołaniu.

"Obecnie obowiązujące przepisy nie dają podatnikowi gwarancji, że w toku postępowania prowadzonego przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej będzie on otrzymywał aktualną informację na temat bieżącej oceny prawnej sprawy" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Komisja "Przyjazne państwo" proponuje, aby do przepisu, który mówi o tym, że "organ podatkowy, przekazując sprawę jest obowiązany ustosunkować się do przedstawionych zarzutów", dodać: "i poinformować stronę o sposobie ustosunkowania się do nich".

Posłowie komisji zwracają uwagę, że obecnie organ często odmawia informacji, odsyłając podatnika do wydanej decyzji.

"W konsekwencji podatnik często nie jest w stanie w pełni aktywnie uczestniczyć w postępowaniu, w sposób adekwatny do aktualnej sytuacji przedstawiać swoje racje i dowody. Nie dochodzi do wymiany argumentów między stronami postępowania" - powiedział poseł PO Mirosław Sekuła w imieniu komisji "Przyjazne państwo".

Do propozycji przychyla się rząd. "Proponowana zmiana zwiększa możliwość czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym" - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji finansów opowiedziały się wszystkie kluby. PiS wyraził jednak obawę o zgodność proponowanego rozwiązania z konstytucją w związku z faktem, że odnosi się ono jedynie do spraw podatkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK