| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej inżynierów sporządzi certyfikat energetyczny

Więcej inżynierów sporządzi certyfikat energetyczny

Inżynierowie budownictwa, którzy nie mają tytułu magistra, będą mogli wystawiać certyfikaty energetyczne budynków.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja ustawy - Prawo budowlane oraz ustawa o gospodarce nieruchomościami przyznaje uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych inżynierom budownictwa, którzy nie mają wykształcenia magisterskiego, a ukończyli studia inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych. Dziś uprawnienia takie mają wyłącznie inżynierowie legitymujący się tytułem magistra.

- Osoby, które zdobyły wykształcenie wyższe techniczne na tych kierunkach, a nie uzyskały tytułu magistra, powinny mieć prawo do sporządzania świadectw energetycznych. Pamiętajmy, że dziś mogą je sporządzać m.in. osoby, które mają tytuł magistra o dowolnej specjalizacji, np. historii, i ukończyły odpowiednie studia podyplomowe - mówi Zbigniew Radomski, dyrektor Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki w Ministerstwie Infrastruktury.

Projekt przewiduje ponadto, że certyfikatów energetycznych nie będą mogły wystawiać osoby, które w danym budynku były uczestnikiem procesu budowlanego lub były wykonawcami robót budowlanych. Takim rozwiązaniom sprzeciwiają się jednak przedstawiciele inżynierów budowlanych. Ich zdaniem osoba, która uczestniczyła w procesie budowlanym, najlepiej zna jego specyfikę i powinna mieć prawo do sporządzenia certyfikatu.

- Pamiętajmy, że jeżeli w takiej sytuacji ktoś chciałby sporządzić certyfikat potwierdzający nieprawdę, to prawo budowlane zawiera przepisy, które przewidują odpowiedzialność prawną i dyscyplinarną dla takiej osoby - przypomina Andrzej Dobrucki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Złamanie zakazu sporządzania certyfikatu w określonej sytuacji będzie skutkowało utratą prawa do ich wystawiania w przyszłości. Utrata prawa do sporządzania certyfikatów będzie groziła także za niedopełnienie obowiązku przechowywania sporządzone-go certyfikatu przez dziesięć lat, niepodnoszenia kwalifikacji zawodowych lub niezawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

tys.

kandydatów zgłosiło się na egzamin na certyfikatora energetycznego, który odbędzie się 23 marca

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK