| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > BGK: w kwietniu powinna ruszyć akcja poręczeniowa

BGK: w kwietniu powinna ruszyć akcja poręczeniowa

W kwietniu ruszy akcja poręczeń kredytowych dla firm - zapowiedział we wtorek w Senacie na konferencji "Banki polskie wobec kryzysu gospodarczego" prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Ireneusz Fąfara.

Fąfara powiedział, że w tym tygodniu Senat powinien zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o BGK oraz zmianami w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa i inne osoby prawne. Mają one umożliwić BGK m.in. wsparcie eksportu i akcji kredytowej banków komercyjnych. Dzięki zmianom, BGK będzie mógł udzielać kredytów eksportowych oraz poręczeń i gwarancji, które mają na celu rozruszanie akcji kredytowej dla firm.

"Mam nadzieję, że w kwietniu będziemy mogli wystąpić do banków z ofertą współpracy" - powiedział Fąfara.

Zdaniem prezesa PKO BP Jerzego Pruskiego, działania antykryzysowe powinny polegać na wzroście podaży pieniądza, obniżce stóp procentowych, obniżeniu kosztów depozytów i systemu gwarancji i poręczeń Skarbu Państwa.

Ministerstwo Finansów zapewniło, że możliwe będzie udzielanie poręczeń obejmujących całe portfele kredytów bankowych. O wprowadzenie takiego rozwiązania wnosili przedstawiciele banków.

"Pomysł poręczeń portfelowych jest bardzo dobry. (...) To skuteczne narzędzie, które powinno wzmacniać skłonność sektora bankowego do udzielania kredytów" - powiedział Jerzy Pruski.

"Jeżeli nie będziemy mieć z czego udzielać kredytów, to nie będzie miało większego znaczenia to, czy BGK będzie mógł udzielać gwarancji, czy nie" - zwrócił uwagę Pruski.

Wiceprezes NBP Witold Koziński wyraził opinię, że banki mają pieniądze. "Istnieje nadpłynność w sektorze bankowym" - powiedział. Zapowiedział jednocześnie, że NBP zaproponuje bankom w kwietniu wydłużenie do sześciu miesięcy tzw. operacji repo. Transakcje te polegają na wykupie przez bank centralny od banków papierów wartościowych z klauzulą odkupienia po określonym czasie po wyższej cenie, co pozwala bankom uzyskać gotówkę.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK