| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > BGK: w kwietniu powinna ruszyć akcja poręczeniowa

BGK: w kwietniu powinna ruszyć akcja poręczeniowa

W kwietniu ruszy akcja poręczeń kredytowych dla firm - zapowiedział we wtorek w Senacie na konferencji "Banki polskie wobec kryzysu gospodarczego" prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Ireneusz Fąfara.

Fąfara powiedział, że w tym tygodniu Senat powinien zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o BGK oraz zmianami w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa i inne osoby prawne. Mają one umożliwić BGK m.in. wsparcie eksportu i akcji kredytowej banków komercyjnych. Dzięki zmianom, BGK będzie mógł udzielać kredytów eksportowych oraz poręczeń i gwarancji, które mają na celu rozruszanie akcji kredytowej dla firm.

"Mam nadzieję, że w kwietniu będziemy mogli wystąpić do banków z ofertą współpracy" - powiedział Fąfara.

Zdaniem prezesa PKO BP Jerzego Pruskiego, działania antykryzysowe powinny polegać na wzroście podaży pieniądza, obniżce stóp procentowych, obniżeniu kosztów depozytów i systemu gwarancji i poręczeń Skarbu Państwa.

Ministerstwo Finansów zapewniło, że możliwe będzie udzielanie poręczeń obejmujących całe portfele kredytów bankowych. O wprowadzenie takiego rozwiązania wnosili przedstawiciele banków.

"Pomysł poręczeń portfelowych jest bardzo dobry. (...) To skuteczne narzędzie, które powinno wzmacniać skłonność sektora bankowego do udzielania kredytów" - powiedział Jerzy Pruski.

"Jeżeli nie będziemy mieć z czego udzielać kredytów, to nie będzie miało większego znaczenia to, czy BGK będzie mógł udzielać gwarancji, czy nie" - zwrócił uwagę Pruski.

Wiceprezes NBP Witold Koziński wyraził opinię, że banki mają pieniądze. "Istnieje nadpłynność w sektorze bankowym" - powiedział. Zapowiedział jednocześnie, że NBP zaproponuje bankom w kwietniu wydłużenie do sześciu miesięcy tzw. operacji repo. Transakcje te polegają na wykupie przez bank centralny od banków papierów wartościowych z klauzulą odkupienia po określonym czasie po wyższej cenie, co pozwala bankom uzyskać gotówkę.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »