| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie niższego VAT na ubranka dziecięce

Nie będzie niższego VAT na ubranka dziecięce

Unia Europejska nie zgodziła się na stosowanie w Polsce obniżonej stawki VAT na ubranka dziecięce. Niższy VAT będzie utrzymany na gastronomię i budownictwo mieszkaniowe.

Ministrowie finansów na ostatnim spotkaniu w Brukseli obradowali nad możliwością stosowania obniżonych stawek VAT w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Polska miała walczyć m.in. o możliwość stosowania niższego podatku na ubranka dziecięce. Jak podkreśla Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna, spotkanie to było praktycznie ostatnią szansą dla Polski na utrzymanie możliwości stosowania obniżonej 7-proc. stawki VAT na ubranka dziecięce.

- Polsce nie udało się obronić swojego stanowiska, podczas gdy niektórym państwom członkowskim udało się przekonać pozostałe kraje do utrzymania przez nie obniżonych stawek VAT na niektóre towary w ich krajowych przepisach, chociaż pozostałe kraje muszą w stosunku do tych towarów stosować podstawową stawkę - zauważa Marcin Zimny.

Dodaje, że należy zwrócić uwagę, że niektóre państwa starej Unii mogą stosować obniżoną stawkę na ubranka dziecięce. W konsekwencji Polska będzie zobowiązana podnieść stawkę VAT na ubranka dziecięce z 7 na 22 proc., co istotnie zwiększy ich cenę. Polska nie ma już innej możliwości, zwłaszcza że Komisja Europejska wszczęła już procedurę, która ma wymóc na Polsce podwyższenie stawki VAT w tym zakresie.

- Na spotkaniu w Brukseli ustalono również możliwość bezterminowego stosowania obniżonej stawki przez wszystkie państwa członkowskie na usługi gastronomiczne oraz usługi remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych - podkreśla nasz rozmówca z CMS Cameron McKenna.

Oznacza to, że stawki na te usługi nie powinny zostać podniesione w Polsce z uwagi na konieczność dostosowania polskich przepisów do przepisów prawa wspólnotowego.

Zdaniem eksperta, gdyby nie ta zmiana, Polska byłaby zobowiązana podnieść stawki na te usługi po 31 grudnia 2010 r. Ustalono również, że obniżona stawka VAT może być stosowana do wszystkich rodzajów książek, tj. książek sprzedawanych na wszelkiego rodzaju nośnikach.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK