| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urzędnicy sięgają po e-licytacje

Urzędnicy sięgają po e-licytacje

Pierwsi zamawiający skorzystali już z publicznej platformy uruchomionej przez Urząd Zamówień Publicznych.


Stosowanie e-przetargów daje oszczędności sięgające 10-20 proc. wartości zamówienia. Jako pierwszy e-licytację przeprowadził na publicznej platformie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

- Na licytacji elektronicznej wybraliśmy dostawcę papieru do drukarek atramentowych i laserowych. Startowało 4-5 wykonawców - mówi Waldemar Kuliński, sekretarz woj. mazowieckiego.

Zapewnia, że przy kolejnych zamówieniach Urząd także skorzysta z platformy.

- Będziemy korzystać z tej drogi udzielania zamówień. Pomysł jest dobry i sprawdza się przy dostawach towarów o jednorodnym charakterze. Publiczna platforma jest bezpłatna i bezpieczna - dodaje Waldemar Kuliński.

Uważa on, że dostawcy muszą się jeszcze doszkolić, po to, by nie mieć problemów z obsługą platformy.

Urząd Marszałkowski przeprowadzał już e-licytacje na komercyjnych platformach. Również Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach zorganizował przetarg na dostawę farb na platformie UZP.

- Postępowanie zostało unieważnione z powodu błędu formalnego. Zaznaczyliśmy w ogłoszeniu, że licytacja będzie trwała godzinę i zostanie zamknięta, jeżeli w ciągu pięciu minut od ostatniego postąpienia nie padnie kolejne - wskazuje Jacek Mizdalski z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

- W efekcie, po tym jak od pierwszego postąpienia minęło pięć minut, licytacja została automatycznie zamknięta. Tymczasem wykonawcy byli pewni, że mają zagwarantowaną godzinę i mają jeszcze czas na składanie swych ofert - dodaje.

- Uważaliśmy, że zaznaczając obie opcje system będzie czytał je łącznie, a tymczasem licytacja została zamknięta przed wskazanym czasem. Nie rezygnujemy i ponownie przeprowadzimy przetarg na farby poprzez licytację - mówi.

Podczas ostatniej nowelizacji prawa zamówień publicznych rozszerzono możliwość stosowania licytacji elektronicznej. Można z niej korzystać przy dostawach, usługach i robotach budowlanych przy mniejszych zamówieniach, czyli do wartości unijnych. Nie jest konieczne posiadanie podpisu elektronicznego.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »