| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jeśli klient znał wadę, sprzedawca nie odpowie

Jeśli klient znał wadę, sprzedawca nie odpowie

Sprzedawca nie będzie odpowiadał za jakość sprzedanej rzeczy tylko wówczas, gdy kupujący wiedział lub powinien wiedzieć o wadach w chwili zawierania umowy.


ZMIANA PRAWA

Zmianę zasad odpowiedzialności sprzedawcy za jakość rzeczy sprzedanej przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy z 27 lipca 2002 r. o szczegółowych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Autorzy projektu proponują doprecyzować moment, w którym konsument powinien wiedzieć o tym, że nabywany towar ma wady i co uniemożliwia w praktyce korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. Takie uściślenie przepisu będzie istotne dla podstaw odpowiedzialności sprzedawców i ma - zdaniem autorów projektu - zlikwidować istniejący obecnie stan niepewności prawnej sprzedawców.

Projekt przewiduje, że wiedzą o wadach towaru konsument powinien dysponować już w chwili zawarcia umowy. Obowiązujące przepisy, regulując odpowiedzialność za jakość rzeczy sprzedanej, takiego kryterium czasowego nie określiły.

Przygotowanie nowelizacji zostało wymuszone koniecznością włączenia do ustawy unormowań zawartych w Dyrektywie 99/44 WE w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. Dyrektywa zobowiązuje do wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którymi konsument powinien wiedzieć o braku zgodności towaru z umową już przy zawieraniu transakcji. Komisja Europejska zwróciła się do Polski o wyjaśnienie, dlaczego obowiązujące u nas przepisy jasno nie wskazują tego momentu.

W przygotowanym przez resort projekcie na podobnych zasadach uregulowana została odpowiedzialność za jakość rzeczy sprzedanej w stosunkach pozakonsumenckich. W tym wypadku również sprzedawca został zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, gdy kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK