| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt Lewicy w sprawie opcji walutowych u marszałka

Projekt Lewicy w sprawie opcji walutowych u marszałka

Czasowe wstrzymanie egzekucji spłaty długów wynikających z tytułu umowy opcyjnej i uruchomienie preferencyjnych kredytów dla firm - to główne założenia projektu ustawy o opcjach walutowych autorstwa Lewicy, które przedstawił we wtorek szef klubu Wojciech Olejniczak.

Olejniczak powiedział na konferencji prasowej, że projekt jego klubu - który został złożony w Sejmie już w zeszłym tygodniu - jest odpowiedzią Lewicy na wciąż nierozwiązany przez rząd problem opcji walutowych.

"Problem z opcjami walutowymi jest cały czas nierozwiązany. Pokazujemy proste i czytelne rozwiązanie, które na tym etapie jest niezbędne, aby ratować polskie przedsiębiorstwa, aby nie dochodziło do bankructw i aby nie tracić miejsc pracy" - powiedział szef klubu Lewicy.

Wyjaśniał, że zaproponowane przez Lewicę rozwiązania mają polegać m.in. na wstrzymaniu egzekucji spłaty długów na okres trzech miesięcy, co ma umożliwić przedsiębiorstwom zawarcie ugody z bankiem lub też wystąpienie do sądu o zmianę wysokości świadczeń wynikających z zawartej umowy.

Zgodnie z projektem, jeżeli w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nie dojdzie do zawarcia ugody, przedsiębiorca może, w terminie kolejnych 30 dni, odstąpić od umowy o opcje walutowe.

"Trzeba podjąć działanie. Dzisiaj nie wolno zostawić firm samym sobie, stąd też złożyliśmy własny projekt ustawy" - podkreślił szef klubu Lewicy.

Inną propozycją Lewicy na walkę ze skutkami umów opcyjnych jest wprowadzenie preferencyjnych kredytów dla przedsiębiorców, które - jak tłumaczył Olejniczak - zagwarantują, że przedsiębiorcy którzy wpadli w tarapaty będą mieli szansę w najbliższych miesiącach z nich wyjść.

"Opcje walutowe mogą zniszczyć rodzime polskie firmy, które przed kryzysem i problemem z opcjami walutowymi całkiem dobrze sobie radziły, zatrudniając wiele tysięcy bądź kilkaset osób. Dzisiaj naszą powinnością jest dążenie do tego, aby te firmy absolutnie ratować" - zaznaczył Olejniczak.

Opcje walutowe to instrumenty finansowe, oferowane przez banki przedsiębiorcom, którzy sprzedawali swoje usługi bądź towary za waluty obce. Mieli się w ten sposób zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym.

Gdy złoty się osłabił, banki skorzystały z możliwości kupna waluty w ramach opcji, co w wielu przypadkach postawiło firmy w trudnej sytuacji.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, która firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych umożliwi wspólne występowanie do sądu z roszczeniami.

Chodzi o możliwość rozstrzygnięcia podobnych spraw wielu osób lub podmiotów w jednym postępowaniu sądowym. Sprawy te mają być rozpatrywane przez sądy okręgowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK