| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szkolenia można sfinansować ze środków unijnych

Szkolenia można sfinansować ze środków unijnych

Z powodu kryzysu firmy ograniczają wydatki na szkolenia pracowników. Środki na ten cel można uzyskać ze środków UE.


Przedsiębiorcy, którzy zamierzają starać się o dofinansowanie szkoleń pracowników, powinni się pospieszyć. 30 marca mija termin składania wniosków w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na ponadregionalne projekty szkoleniowe. W marcu i kwietniu w większości regionów wojewódzkie urzędy pracy będą też ogłaszać konkursy na realizację regionalnych projektów szkoleniowych.

Firmy mogą otrzymać dotacje na szkolenia w ramach dwóch priorytetów PO KL (Poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach dla projektów ponadregionalnych i 8. 1.1 Wsparcie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwa dla przedsiębiorców dla projektów regionalnych).

Istotne jest odpowiednie zakwalifikowanie projektu do właściwego priorytetu.

- W przypadku projektów ponadregionalnych, uczestnicy szkoleń muszą pochodzić przynajmniej z dwóch województw, w których firma musi posiadać swoje struktury. Począwszy od tego roku maksymalnie 90 proc. uczestników może pochodzić z jednego województwa - mówi Beata Tylman, menedżer w firmie Deloitte.

Dofinansowane w ramach projektów regionalnych i ponadregionalnych mogą być praktycznie wszystkie szkolenia, pod warunkiem że wynikają z potrzeb przedsiębiorstwa. Zainteresowanie dotacjami na rozwój kadr i podnoszenie kwalifikacji pracowników wśród przedsiębiorców jest bardzo duże i tylko najlepsze wnioski otrzymają dofinansowanie.

- Dlatego warto uwzględniać w nich innowacyjne metody dydaktyczne. Wartością dodaną wniosku może być np. uwzględnienie szkoleń e-learningowych. Dodatkową korzyścią jest w ich przypadku możliwość włączenia do ich kosztów zakupu środków trwałych potrzebnych do realizacji takiego e-szkolenia - radzi Beata Tylman.

Minimalna wartość projektu w przypadku projektów ponadregionalnych wynosi 400 tys. zł, a w przypadku projektów regionalnych - 50 tys. zł. Wymagany jest wkład własny: w przypadku małych firm w wysokości 20 proc., średnich 30 proc., a dużych - 40 proc. dotacji. Na te działania jest przeznaczone 1,3 mld euro.

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »