| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > O tym, kto dostanie dotację na firmę na wsi, ma zdecydować losowanie przez komputer

O tym, kto dostanie dotację na firmę na wsi, ma zdecydować losowanie przez komputer

Komputer będzie decydował, kto dostanie dotacje - w drodze losowania Ministerstwo Rolnictwa chce rozdać dotacje z UE na założenie i rozwój mikrofirm na obszarach wiejskich.


Ministerstwo Rolnictwa proponuje, by przydzielanie dotacji z UE dla najmniejszych firm działających na obszarach wiejskich było niczym totolotek. W zaprezentowanym przez resort projekcie nowelizacji rozporządzenia, które określa zasady dystrybucji dotacji, znalazła się propozycja, by granty były przydzielane przedsiębiorcom w drodze losowania. W ten sposób ma zostać podzielony 1 mld euro z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (2007-2013).

Firmy, które będą miały szansę na otrzymanie dotacji, ma wybierać komputer. Potem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie miała pięć miesięcy (z opcją przedłużenia o kolejne trzy) na rozpatrzenie wniosków wskazanych szczęśliwców.

Małe firmy, które od miesięcy czekają na uruchomienie dotacji, są zbulwersowane propozycją resortu rolnictwa.

- To kpina z przedsiębiorczości i z zasad wolnego rynku. Muszę włożyć mnóstwo pracy w przygotowanie planów rozwoju firmy, a nie mam żadnych szans na uczciwą i merytoryczną ocenę mojego biznesu. O tym, czy dostanę pieniądze, będzie decydowała informatyczna sierotka - mówi GP Maciej Szklarski, właściciel mikroprzedsiębiorstwa z Mazowsza.

Ministerstwo Rolnictwa nie ustosunkowało się do pytań o racjonalność zaproponowanego rozwiązania. Małgorzata Książyk, rzecznik prasowy resortu, powiedziała GP, że prace nad nowelizacją trwają i że dokument ma wejść w życie do końca miesiąca.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia możemy wyczytać, że jest ono wyjściem naprzeciw potrzebom samych przedsiębiorców i będzie dla nich ułatwieniem w dostępie do funduszy unijnych. A to dlatego, że będą mogli oni wysłać wniosek o wsparcie pocztą.

Nowela określa dokładne zasady przeprowadzenia losowania. Wiadomo, że ma się ono odbyć w ciągu 30 dni od zakończenia naboru, osobno dla każdego województwa i w obecności komisji składającej się z trzech pracowników ARiMR, dwóch przedstawicieli resortu rolnictwa i jednego Krajowej Rady Izb Rolniczych.

- To nieczytelny i nieracjonalny system, który pokazuje, że ostatnie dwa lata pracy zostały zmarnowane. Resort rolnictwa jest nieprzygotowany do wdrożenia tych dotacji i widać, że chce się pozbyć problemu i jak najszybciej wydać pieniądze - ocenia Marzena Chmielewska, ekspert ds. funduszy unijnych PKPP Lewiatan.

To nie pierwsza wpadka ministerstwa. We wrześniu resort chciał obciąć budżet tego działania o 500 mln euro. Środki te miały trafić m.in. na renty strukturalne.

DOTACJE DLA FIRM NA OBSZARACH WIEJSKICH

W ramach Działania 3.1.2 w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich można dostać dotacje na założenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Firmy mogą liczyć na refundację, czyli zwrot do 50 proc. poniesionych wydatków na inwestycje. Wysokość dotacji może wynieść od 100 do 300 tys. zł i jest uzależniona od ilości utworzonych miejsc pracy (np.: by móc starać się o 100 tys. zł, trzeba zadeklarować stworzenie jednego lub dwóch miejsc pracy). Miejsca pracy liczymy jako średnioroczną liczbę pełnych etatów w firmie.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »